Ergene'nin ekolojik dengesi nasıl yok oldu?

Ergene'nin ekolojik dengesi nasıl yok oldu?

Kuzey Ormanları Savunması 28 Şubat Salı günü saat 19.30'da Gündöndü Belgeseli gösterimi düzenleyecek. Film gösteriminin ardından yönetmen Nejla Demirci ile birlikte sohbet gerçekleştirilecek.FİLM HAKKINDAYıldız Dağları'ndan...

Kuzey Ormanları Savunması 28 Şubat Salı günü saat 19.30'da Gündöndü Belgeseli gösterimi düzenleyecek. Film gösteriminin ardından yönetmen Nejla Demirci ile birlikte sohbet gerçekleştirilecek.

FİLM HAKKINDA

Yıldız Dağları'ndan doğan ve 293 km sonra Saros Körfezi'ne dökülen Ergene Nehri 25-30 yıl öncesine kadar geçtiği topraklara hayat veren bir nehirdi. Oysa bugün nehirde hiçbir canlı organizma yaşamıyor. Ergene Nehri ağır metallerle yüklü, pas renginde akan bir suya dönüştü.

Gündöndü, halen 1 milyon 50 bin insanın yaşamakta olduğu Ergene Havzası'ndaki sosyal, kültürel ve ekonomik değişimlerin anlatıldığı, Trakya bölgesinin tümünü nasıl etkilediği, konuyla ilgili bilimsel verilerin yer aldığı, canlı tanıklıkları içeren bir belgesel. Belgeselin teması, Ergene'nin ekolojik dengesinin yok oluşu, bu verimli ovayı ve çevresindekileri yok eden endüstriyi ve havzanın doğasını yeniden var etmeye çalışan halkı anlatıyor. Film, bölge halkının ve tüm yaşam savunucularının dikkatini konuya çekmek ve devletin yetkili kurumlarının çözüm için somut adımlar atmasını sağlamayı amaçlıyor. Film sonrasında yönetmen Nejla Demirci ile birlikte sohbet gerçekleştirilecek.

Tarih: 28 Şubat Salı Saat : 19.30 Yer : KOS Mekan Adres: Atıf Yılmaz Cad. Nane Sok. No 17/3, Beyoğlu (İstiklal Caddesi üzerindeki Ağa Cami yanından girildiğinde sağdan üçüncü sokak, İlya Pera Oteli karşısı)

">

Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam