Erkan Baş: "Hem Deprem Konusundaki Sorumluluklarımızı Hem de Dayanışma Bekleyen Yurttaşlarımızın Yanında Olduğumuzu Göstermek İstiyoruz"

Erkan Baş: "Hem Deprem Konusundaki Sorumluluklarımızı Hem de Dayanışma Bekleyen Yurttaşlarımızın Yanında Olduğumuzu Göstermek İstiyoruz"

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Parti Meclisi’ni Hatay Defne’de topladı. Baş, “Türkiye bir ikilemle karşı karşıya. Bir taraftan memleket oldukça süratli bir şekilde seçim sürecine gidiyor. Seçimin baskısı, oradaki büyük mesuliyet zelzele gerçeğini unutturabiliyor. Bir ay ilkin depremde yaşadığımız acıları unutturması için araçsallaştırılabiliyor iktidarlar tarafınca. Biz, tam tersine, Türkiye’de bu seçim ile zelzele arasındaki bağları da göstermek için, ona işaret etmek için hem zelzele

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Parti Meclisi'ni Hatay Defne'de topladı. Baş, "Türkiye bir ikilemle karşı karşıya. Bir taraftan memleket oldukça süratli bir şekilde seçim sürecine gidiyor. Seçimin baskısı, oradaki büyük mesuliyet zelzele gerçeğini unutturabiliyor. Bir ay ilkin depremde yaşadığımız acıları unutturması için araçsallaştırılabiliyor iktidarlar tarafınca. Biz, tam tersine, Türkiye'de bu seçim ile zelzele arasındaki bağları da göstermek için, ona işaret etmek için hem zelzele mevzusundaki sorumluluklarımızı hem depremle ilgili hala dayanışma bekleyen yurttaşlarımızın yanında olduğumuzu göstermek istiyoruz" dedi.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, partisinin Hatay'ın Defne ilçesinde bir çadırda düzenlenen TİP Parti Meclisi toplantısına katıldı. Baş, toplantının açılışında şunları kaydetti:

"Hatay'da, depremin en ağır hissedildiği yerlerden bir tanesinde toplantıyı yapmış olmayı tercih etmemizin simgesel bir anlamı var. Yurttaşlarımızın, halkımızın yaşamış olduğu acıların ortağı bulunduğunu da bu vesileyle de göstermek istedik. Aynı zamanda meselenin teknik bir boyutu da var. Pek oldukça arkadaşımız zelzele bölgesindeki çalışmalara katılıyor. Diğer taraftan da parti çalışmalarımızı süreklileştirmek gerekiyor. Depremin yarattığı felaketleri yaşamamak için de sürdürmemiz icap ettiğini bu zelzele sürecinde bir kez daha görmüş olduk. Fakat, Türkiye bir ikilemle karşı karşıya. Bir taraftan memleket oldukça süratli bir şekilde seçim sürecine doğru gidiyor. Zaman vakit şu şekilde hissediyoruz, yaşıyoruz. Seçimin baskısı, oradaki büyük mesuliyet zelzele gerçeğini unutturabiliyor. Bir ay ilkin depremde yaşadığımız acıları unutturması için araçsallaştırılabiliyor iktidarlar tarafınca. Biz, tam tersine Türkiye'de bu seçim ile zelzele arasındaki bağları da göstermek için, ona işaret etmek için, hem zelzele mevzusundaki sorumluluklarımızı hem depremle ilgili hala dayanışma bekleyen yurttaşlarımızın yanında olduğumuzu göstermek istiyoruz. Hem de aynı zamanda, seçimlere ilişkin vazife ve sorumluluklarımızı en etkin halde yerine getirmenin yol ve yöntemlerini arıyoruz.

Toplantıyı açarken hem partili arkadaşlarımıza, yoldaşlarımıza hem de bu büyük yıkım karşısında asrın dayanışmasını örgütleyen tüm yurttaşlarımıza bir kez daha parti meclisimiz adına teşekkür etmek isterim. Memlekete dair umutlarımızı, bu karanlık günlerde dahi büyütmeyi başardı Türkiye halkları.

Toplantıyı iki gündemde yapacağız. Birinci bölümde zelzele sürecine ilişkin bir değerlendirme yapacağız. Yaptıklarımız, yapamadıklarımız, genel durum ve depremin yarattığı yeni gerçekler üstüne konuşacağız.

Deprem gündemini bitirdikten sonrasında da artık sayılı gün kalan seçimlere ilişkin bir münakaşa yürüteceğiz. Seçim başlığında şu şekilde bir gündemleştirme olacak. Öncelikli olarak, Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin partinin tavrını bir karar haline getirmek icap ettiğini düşünüyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde TİP iyi mi bir tutum alacak, bu son aşama mühim. İkincisi aynı gün gerçekleşecek genel seçimler, milletvekili seçimleri. Buna ilişkin artık bir karar aşamasına gelmemiz gerektiği kanaatindeyiz.

Üçüncü bir başlık olarak da partinin milletvekili adaylarının belirlenmesi sürecini artık takvimlendirmemiz gerekiyor. Pek oldukça yerde arkadaşlarımız mevzuya ilişkin emekler yaptılar, partimize milletvekilliği için oldukça sayıda müracaat geldiğini de biliyoruz. Burada, bu aşamada tek tek tüm illeri, ilçeleri tek tek değerlendirme şansımız olmayacak, bir ihtimal bunun için bir toplantı daha yapmak gerekecek fakat en azından ana yaklaşım mevzusunda ortaklaşmamız lazım ki derhal pazartesi günü itibariyle il ve ilçe örgütlerimizin genel merkezdeki mevzuyla ilgili komitelere, komisyonlara raporlarını hazırlayabilsinler.

Önemli bir seçime doğru giderken seneler sonrasında bir ihtimal de ilk kez Türkiye'de sosyalistler, gerçek bir siyasal erkek oyuncu olarak toplumda tekrardan karşılık bulmaya başlarken, tekrardan umudu büyütürken oldukça sayıda yurttaşımızın Türkiye'nin ikinci yüzyılında sosyalistlerin etkin bir rol almasına ilişkin beklentilerini bizlere ilettikleri bu aşamada, iki gün verimli, başarıya ulaşmış bir toplantı diliyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.