'Erkekler yerini bilsin’ akımı Twitter'da neden gündem oldu?

'Erkekler yerini bilsin’ akımı Twitter'da neden gündem oldu?

'Erkeler yerini bilsin' tartışması.. Cinsiyet eşitsizliği konusunda Twitter'da başlatılan #erkekleryerinibilsin - #kadınlaryerinibilsin' akımı

Kadın-erkek eşitsizliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Twitter'da başlatılan #erkekleryerinibilsin- #kadınlaryerinibilsin' akımı sosyal medyanın en çok konuşulan konusu oldu.

Erkekler yerini bilsin’ akımı Twitter'da neden gündem oldu? Kadın-erkek eşitsizliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Twitter'da başlatılan #erkekleryerinibilsin akımı sosyal medyanın en çok konuşulan konusu oldu. Akımda kadınlara söylenen kalıplaşmış sözler erkeklere hitaben kullanıldı. 'Erkekler yerini bilsin' akımına belediyeler ve ünlü isimler de destek verdi . Tartışma '#kadınlaryerinibilsin' etiketi üzerinden karşı paylaşımlarla da sürdürüldü.

İntihar ettiği öne sürülen Aleyna Çakır’ın erkek arkadaşı tarafından bayılana kadar dövüldüğü görüntüler ortaya çıktı

SOSYAL MEDYADA CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ

"Kadınlar için söylenen kalıplaşmış ve cinsiyetçi cümleler, erkeklere söylenseydi ne olurdu?" sorusunun yanıtı sosyal medyada yanıt buldu.

Twitter'da cinsiyet eşitsizliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 'Erkekleryerinibilsin' akımı başladı.

'Erkekleryerinibilsin' etiketi ile başlatılan akıma aralarında ünlü isimlerin ve belediyelerin de yer aldığı binlerce sosyal medya kullanıcısı destek verdi.

Akımda, kadınlara sarf edilen cinsiyetçi cümleler, kinayeli bir şekilde erkeklere hitaben kullanıldı.

Soma’da madenci yakınını tekmeleyen Yusuf Yerkel’den ‘yüzsüz’ ‘ George Floyd ’ paylaşımı 

Sosyal medya platformu Twitter'daki Türk kullanıcılar, 'Erkek yerini bilsin' etiketiyle yaptıkları paylaşımlarda cinsiyet eşitliğine vurgu yaptı.

VİDEO | #erkekleryerinibilsin ile yeniden gündeme geldi: "Kılıbık olsun, çamaşır yıkasın, çocuk yapsın; güveniyorum erkeklere..."

Türkiye'deki sosyal medya kullanıcıları, ülkedeki kadın hakları ihlallerine ve cinsiyet eşitsizliği uygulamalarına tepki gösterdi. 

'Erkek yerini bilsin' etiketli paylaşımlarda, kadınların yaşamlarında maruz bırakıldıkları hak ihlalleri ve eşitsizlik uygulamalarında kendilerine yönelik sarf edilen cümleler, kinayeli bir şekilde erkeklere hitaben kullanıldı

2020 Cinsiyet Eşitliği Raporu: Türkiye 153 ülke arasında 130. sırada

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), 2020 Cinsiyet Eşitliği Raporu raporunu dikkat çeken istatistikler bulunuyor.  Dünya ülkelerinin cinsiyet eşitliğine göre sıralandığı listenin ilk sıralarında İzlanda, Norveç, Finlandiya ve İsveç bulunurken Türkiye listenin sonlarında yer aldı. Geçen yıl 149, bu yıl ise 153 ülkenin bulunduğu sıralamada Türkiye yine 130. sırada bulunuyor.

Cinsiyet eşitliği listesi hazırlanırken, kadınların ekonomiye katılımı, fırsat eşitliği, eğitim imkanları, sağlık ve kadının siyasi güçlendirilmesi gibi kriterlere bakıldı. Raporda, cinsiyet eşitliği endeksinde 1 puan tam eşitlik anlamına geliyor.

Bu puana en çok yaklaşan ülkeler İzlanda, Norveç, İsveç. Suriye, Irak, Pakistan ve Yemen ise 1 puanın en gerisinde olan ülkeler.

Batı Avrupa, ortalama yüzde 76,7 ile cinsiyet eşitliğinin en yüksek olduğu bölge olurken, Türkiye'nin de yer aldığı Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesi, yüzde 60,5 ile cinsiyet eşitliği konusunda en geride.

Kadın erkek eşitliğini yasalarla güvence altına alan 6 ülke hangileri, Türkiye kaçıncı sırada?

A’dan Z’ye Türkiye’nin yoksulluk ve gelir dağılımı eşitsizliği haritası

Eşit ücret için 257 yıl geçmesi gerekiyor

Cinsiyet eşitsizliğinin sona erdirilmesi konusunda çok az ilerleme kaydedildiğini vurgulayan WEF Genel Müdürü Klaus Schwab, "Bu rapor, derhal harekete geçmemiz gerektiğini açıkca ortaya koyuyor. Bu hızla devam edersek eşitsizliğin ortadan kaldırılması bir asır alacak" diye konuştu.

Rapora göre kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması için en az 100 yıl, erkeklerle eşit ücrete sahip olması için ise 257 yıl geçmesi gerekiyor.

Şubat 2019'da Dünya Bankası'nın yayınladığı "cinsiyet ayrımcılığı ve buna karşı verilen mücadele" adlı raporda 187 ülke arasında Türkiye 87. sıradaydı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Medya