Ersin Alok'un 'Dağlar'ı F Galeri'de

Ersin Alok'un 'Dağlar'ı F Galeri'de

Ersin Alok'un 'Dağlar'ı F Galeri'de Alp Himalaya Dağ sistemi içinde bulunan önemli zirvelerin değişik ışık statüleri altındaki görünümlerinden görseller sergide yer almaktadır.Fırtına başlangıcı, sakin zaman aralığı, buzulların kendi özel renkleri, kar...

Alp Himalaya Dağ sistemi içinde bulunan önemli zirvelerin değişik ışık statüleri altındaki görünümlerinden görseller sergide yer almaktadır.

Fırtına başlangıcı, sakin zaman aralığı, buzulların kendi özel renkleri, kar kalkanlarının fırtına boyutundaki görüntüleri, özel bir dikkatle çekilmişlerdir.

Su ve dağ birleşmesindeki farklı zaman ışığı ve dünyanın dağ anlayışı içinden çıkan şelaleleri kuzey kutup ışığı renkleri sergiyi oluşturmaktadır.

Sergi fotoğraflarının baskıları, sekiz renk esasına göre özel tabanlı kağıda basılmıştır.

Ersin Alok der ki; '' Dağlar, öyle bir hayaldir ki, yaşandığı zaman gerçek olur.1972''

unnamed-(8)-004.jpg

Sergi, bu anlayışın eşiğinde, böyle bir görüş açısıyla çekilmiştir.

Sergi F Galeri'de 03 Mart-18 Mart 2017 tarihleri arasında görülebilir.

unnamed-191.jpg

ERSİN ALOK KİMDİR?

1937 yılında doğan Ersin Alok, Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü ile I.I.T.I Akademisi Ticaret ve Gazetecilik Bölümlerini bitirdi. 

Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Enstitüsü'nün kuruluşunu yaptı.

Sanat uğraşına resimle başlayan Alok, ilk sergisini 1953 yılında Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi salonlarında açtı. 

Doğa ile olan ilişkileri, dağcılık ve sualtı çalışmaları onun için "yaşamının tadı oldu" denebilir. 1953'te dağcılığa başlayan Alok'un yurtiçinde 189 çıkışı vardır.

Sualtı çalışmalarına 1955 civarında başladı. Dünyanın çeşitli yerlerinde derin su dalışları yaparak fotograflar çekti. Türkiye'de ilk Kızıldeniz dalışını gerçekleştirenlerdendir. Bu konuda pek çok konferans ve sergi gerçekleştirdi. Ayrıca Amazonlar'da yaptığı araştırma gezisi, Doğal Hayatın bütünlüğü ve kaybolan doğal yaşamdaki hayvan türlerinin fotoğrafik çalışmalarını yapmasına vesile oldu. Türkiye'de Milli Parkların kurulmasında ilk çalışmaları yaparak, bunlarla ilgili fotoğrafik belgeleri saptadı( 1966) 

1967 yılında profesyonel olarak fotoğrafa başladı.

unnamed-(10)-002.jpg

V. Paris Biennali'nde "Absurd" anlatımı içinde Birincilik Ödülü aldı. Arkasından Roma, Brüksel, Sofya, Varşova ve ABD Barkley birincilikleri geldi. 

1989'da Dünya Fotoğrafçıları Birliği, Helsinki'de Alok'a Asya'yı temsil etme hakkını vererek, DOĞA temalı Panoromik Üçgen Sergisini üç sanatçı ile açtı. 

204 kişisel serginin sahibi olan Alok'un, ayrıca 41 kişisel yurtdışı sergisi vardır.

Ses kayıtları konusunda yaptığı çalışmalarla Ses Arşivi oluşturdu. Ayrıca beş milyona yakın diadan oluşan arşiviyle Türkiye'nin ilk DIABANK'ını kurdu (1967). 

Alok'un bugüne dek 24 kitabı yayınlandı.

"Hellenistic Architecture in Asia Minor" Academy Editions tarafından yayımlandı (1992) ®. Halen üstünde çalıştığı dört kitabı vardır. TEMMUZ 1998'de çıkan son kitabı "MELTING POT OF CIVILIZATIONS"tır. 

Alok, ayrıca dökümanter film konusunda da çalışmalar yapmaktadır. 35 / 16 mm. olarak gerçekleştirilen bu çalşmalardan bazıları: Zoma I. 1979, Zoma II. 1979, Ishakpaşa Sarayı 1972, Kaya Üstü Resimleri 1973, Türkiye'nin Kuş Insanları 1980, Sahrada Çekilen Çöl Rüzgarı 1981, Demirin Öyküsü 1998, Zaman Rüzgarı 1999 v.b. gibi 43 dökümanter filmi gerçekleştirdi. 

Video, Beta-Com stüdyolarını endüstriyel ve antropoloji konularında kullanılmak üzere kurdu (1998). 

Kendisinin keşfi olan Doğu Anadolu Kaya Üstü resimleri yaklaşık olarak 10.000'in üstündedir. ® Güney Afrika Kaya üstü Resimleri konusunda da Sevilla'da araştırmalar yaptı (1998). Konu ile ilgili yurtiçi ve yurtdışında konferanslar verdi ve iki kitap yayımladı. Bunlardan biri, Resimlerin psikoanaletik açıklamaları ile ilgili olarak yapılmış dünyadaki ilk eserdir. 

unnamed-(9)-003.jpg
Ayrıca "Anadolu Sinagogları " ® isimli eseri de bu ilklerdendir. 

Melting Pot of Civilizations isimli kitabı fotoğraf tekniği ve teknolojik çalışmalar açısından çağını yansıtması yönünden en önemli yapıtlarından biridir (1998). Ayrıca "Adım Adım Alacahöyük" isimli arşiv kökenli kitabı da kendi konumunda ilktir. Alok, 2000'i aşkın araştırma konferansı verdi. Bugüne kadar Yeni Zelanda ve Güney Kutbu dışında her yerde Prehistorik ve Antropolojik araştırmalar yaptı. 

Paylaşmanın, tek varoluşçuluk olduğuna inanır. Görselliğin mutlaka paylaşılması gereğini savunur. Gerçek; onun için yöreseldir. "-Dünyanın bütün katmanlarında gerçeğin kendisi, ora'nın doğrusudur." der. 

Himayalalar'da ve Hindu & Budist mabetlerde "Yaşamın Paylaşılması ve Seksüel Davranışlar" konusunda da araştırmaları oldu.

Alok, Endüstri Fotoğrafçılığı konusunda önemli çalışmalar yaptı. Broşür, Pankart, Kitapçık ve Fuar Sergileri hazırladı.

Arkeolojik ve Mimari Fotoğraf çekimi konusunda gerçekleştirdiği buluşlarıyla da ünlüdür. Fotoğrafta renk, kontraslığın kontrolu, mavinin kuvvetlendirilmesi v.b. gibi konularda keşifleri vardır. ®

Dijital fotoğraf konusunda yeni programlar ve özellikle fotoğrafın dijital ortama nakledilmesi ve renk kontrollerinin aslına uygun olarak sanal ortamda baskıya hazır olarak yapılması konusunda stüdyosunda büyük olanaklar hazırladı (1999).

Türkiye'de, ilk olarak 360 derecelik görüşle, eskiz olarak fotoğraf çekimini gerçekleştirdi (1986). ® Halen dijital fotoğrafın, fotoğraf özellikleri konusunda çalışmalar yapmaktadır. Alok, çalışmalarına a. Fotoğraf & Film Stüdyosu'nda devam etmektedir. 

"Ersin Alok'un 'Dağlar'ı F Galeri'de" haberi, 20 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır. 20 Şubat 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Kültür Sanat kategorisi altında bulunan Ersin Alok'un 'Dağlar'ı F Galeri'de haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Ersin Alok'un 'Dağlar'ı F Galeri'de 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Kültür Sanat konusunda 26 Mayıs 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 20:24 Yeşil pasaport isteyen meslek gruplarının sayısı artıyor
 2. 20:22 Merkez Bankası açıkladı: Dolarda yıllar sonra bir ilk yaşandı!
 3. 20:19 Çileğin mideyi tahriş etme potansiyeli var mı?
 4. 20:18 Şampuanınızın içine 2 kaşık ekleyin ve sonucu izleyin!
 5. 20:12 Beşiktaş yöneticilerinden sürpriz hamle: Stadı terk ettiler!
 6. 20:07 Ünlü ekonomist asgari ücrete yakında zam yapılacağını belirtti: 'Masada 4-5 çalışma var'
 7. 20:03 Türkiye'deki ünlü bir mobilya şirketi iflas etti
 8. 19:57 İnsan Beynindeki Gizemli Küçülme: Dil mi, İklim mi?
 9. 19:45 Bir Meslek Grubundan Daha "Yeşil Pasaport" Talebi!
 10. 19:37 Fenerbahçe taraftarının tribündeki hareketi şok etti! Ritüel!
 11. 19:35 Mardin'de Taksici Kaldırımda Yatan Köpeği Ezdi, Tepkilere Aldırmadan Yoluna Devam Etti
 12. 19:25 Son dakika… Muğla’da deprem oldu! Korkutan ayrıntı!
 13. 19:17 Fenerbahçe'den Bonucci'ye büyük veda!
 14. 19:01 Süper Lig'de şampiyonu belli edecek o karşılaşmalar!
 15. 18:47 Son Dakika: 15 Yaş ve Üzeri Araç Sahiplerini İlgilendiren Flaş Gelişme!
 16. 18:37 Eyüpspor Başkanı Konya'da tribünde yakalandı!
 17. 18:24 Mucize Meyve Dolar Basıyor: Bu Meyveyi Yetiştiren Çiftçinin Yüzü Gülüyor!
 18. 18:24 Domates Suyu Mucizesi: Her Gün Bir Bardak İçmenin Faydaları Sizi Şaşırtacak!
 19. 18:23 Karbonat Tedavisi: Doktorlar Uyarıyor! Yanlış Kullanım Tehlikeli Olabilir!
 20. 18:23 Kelebeklerin Kısa Yaşam Efsanesi Çöktü: Gerçek Yaşam Süreleri Hayret Verici!
Kültür Sanat Haberleri