Esad: Eğer işkence yapmış olsaydık...

Esad: Eğer işkence yapmış olsaydık...

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Fransız Europe 1 radyosu ve TF1 televizyonuna verdiği demeçte, ABD Başkanı Trump'ın Suriye vatandaşlarını ABD'ye almama çabasının 'Suriye halkına yönelik olmadığını' söyledi. Esad "Bu uygulama...

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Fransız Europe 1 radyosu ve TF1 televizyonuna verdiği demeçte, ABD Başkanı Trump'ın Suriye vatandaşlarını ABD'ye almama çabasının 'Suriye halkına yönelik olmadığını' söyledi. Esad "Bu uygulama Batı'ya göç edenler arasına sızması muhtemel teröristlere yönelik bir uygulama. Bu ihtimal Avrupa'da, özellikle de Almanya'da gerçekleşti" dedi.

Röportajda Fransız dış politikasını da eleştiren Esad, Fransa'nın 'ilk günden beri Suriye'deki teröristleri desteklediğini' kaydetti. Yakın bir zamanda Fransa'da gerçekleşecek olan seçimlerle ilgili yorumlarda bulunan Esad, "Önemli olan diplomatik ilişkilerimiz değil, Fransa'nın siyasi çizgisinin ne olacağıdır. Fransa'nın politikası ilk günden beri Suriye'deki teröristleri desteklemek oldu. Ve bu yüzden ülkemizdeki ölümlerden direkt olarak sorumludur" dedi.

?Bu konudaki suçlamaları kendisinin değil, başta Fransa Başbakanı François Hollande'ın kendi kendilerine yönelttiğini belirten Esad, şöyle devam etti: "Hollande, 2013'te savaşı başlatmamış olmanın hata olduğunu dahi söyledi. Aslında birer terörist olan 'ılımlı muhaliflere' silah gönderdiklerini söyleyen de kendileri."

Esad, Hollande hakkında da "Onunla hiç tanışmadım. Doğrusunu söylemek gerekirse kendisini ve yüzde 11'lik popularitesini umursamıyorum" diyen Esad, "Aslında söz konusu bu mesele teröristlerle aramdaki bir mesele değil. Bu, teröristleri destekleyen herkesle aramdaki bir mesele" diye konuştu.

Uluslararası Af Örgütü'nün işkence iddialarına ilişkin soruyu cevaplayan Esad, "Böyle bir şeyi yapmayız, politikamız bu değil. Niçin işkence edelim ki? Sadistlik için mi, bilgi almak için mi? Zaten tüm bilgiler bizde mevcut" diyerek cezaevlerinde işkence yapıldığı iddialarını tekrar yalanladı.

Esad konuyla ilgili ayrıca, "Böylesi  bir vahşeti gerçekleştirirsek, bu teröristlerin işine yarayacak ve onlar kazanacak. Meselemiz Suriye halkının kalplerini kazanmaktır. Böylesi vahşetleri uygulamış olsaydık, son 6 yılda halktan bu kadar destek alamazdık" dedi.

Öte yandan röportajda IŞİD'in 'başkent' kabul ettiği Rakka'nın 'bir sembol' olduğunu vurgulayan Esad, örgütün Şam yakınları da dahil olmak üzere heryerde bulunabildiğini ifade etti.

"Savaşın gelişimine bağlı olarak her yer önceliğimizdir. Şu anda Suriye'nin doğusunda, Palmira'dalar. Bizim için Rakka, Palmira, İdlib aynıdır" diyen Esad, Suriye topraklarının 'her karışını' geri alacaklarının mesajını verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya