Esad, erken seçim iddiaları hakkındaki sorulara yanıt verdi

Esad, erken seçim iddiaları hakkındaki sorulara  yanıt verdi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Yahoo News'e bir mülakat verdi, gündeminde Suriye'deki son durumun yanı sıra Uluslararası Af Örgütü'nün suçlamaları, ABD Başkanı Donald Trump'ın güvenli bölge planı ve IŞİD'le mücadele...

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Yahoo News'e bir mülakat verdi, gündeminde Suriye'deki son durumun yanı sıra Uluslararası Af Örgütü'nün suçlamaları, ABD Başkanı Donald Trump'ın güvenli bölge planı ve IŞİD'le mücadele vardı.

Uluslararası Af Örgütü'nün Suriye'deki hapishanelerde tutulan binlerce mahkumun öldürüldüğü yönündeki raporu eleştiren Esad, "Bu rapor, diğer pek çok rapor gibi Af Örgütü'nün güvenirliği hakkında şüphe doğuruyor. Böyle bir örgütün kanıt parçacıklarıyla bir rapor yayınlaması utanç verici" ifadelerini kullandı.

'TRUMP'IN GÜVENLİ BÖLGE PLANI HİÇ GERÇEKÇİ DEĞİL'

Öte yandan Esad, Trump'ın 'Suriye'de güvenli bölge planı' hakkında da konuştu. Söz konusu planla ilgili olarak "Hiç gerçekçi değil" diyen Esad, güvenli bölgenin Suriyelileri silahlı gruplardan korumayacağını ve ihtiyaç duyulanın 'ülke genelinde istikrar' olduğunun altını çizdi.

Esad ayrıca, ABD'nin Suriye hükümeti ile işbirliği yapması halinde, Amerikan uçaklarının Suriye'deki IŞİD'le mücadeleye katılmasından memnuniyet duyacaklarını belirtti.

'IŞİD, RUSYA'NIN OPERASYONUNDAN SONRA TOPRAK KAYBETMEYE BAŞLADI'

Washington'ın sadece Şam'la işbirliği yapması halinde Suriye'deki terörizmi yenmekte başarılı olabileceğine vurgu yapan Esad, ABD'nin öncülük ettiği IŞİD karşıtı koalisyon içinse bir kez daha 'kozmetik operasyon' benzetmesini yaptı ve ekledi: "Rusya'nın müdahalesinden sonra küçülmeye başladılar, Amerika'nın değil."

Rusya, Suriye'den gelen teklifin ardından Eylül 2015'te bu ülkedeki terörist gruplara yönelik hava operasyonuna başlamıştı.

'SURİYELİLER BENİ DESTEKLEMEYİ BIRAKTIĞI AN, GÖREVİ BIRAKIRIM'

Esad, erken seçim iddiaları hakkındaki sorulara da yanıt verdi. Olası bir erken seçim için açık kapı bırakan Esad, "Suriyeliler beni desteklemeyi bıraktıkları an ben de bulunduğum konumumu bırakırım" ifadelerini kullandı.