Eşcinsel ilişki hangi ülkelerde yasak, hangi ülkelerde evliliklerine izin veriliyor?

Eşcinsel ilişki hangi ülkelerde yasak, hangi ülkelerde evliliklerine izin veriliyor?

Dünya genelinde Onur Haftası etkinlikleri tamamlanırken akıllarda farklı ülke yönetimlerinin bu etkinliklere karşı tavırları...

Dünya genelinde Onur Haftası etkinlikleri tamamlanırken akıllarda farklı ülke yönetimlerinin bu etkinliklere karşı tavırları kaldı. Ülkelerin LGBTİ+ bireylere karşı yaklaşımlarındaki farklılık sadece Onur Haftası ile sınırlı değil.

Dünya genelinde eşcinsel haklarından söz edildiğinde çok farklı ülkelerde farklı uygulamalar söz konusu. Özellikle gelişmiş ülkelerde eşcinseller bireysel ve sosyal haklar anlamında önemli kazanımlar elde etse de bir çok ülkede cinsel eğilimini açıklamak bu bireyleri hapis hatta idam cezasıyla karşı karşıya getirebiliyor.

LGBTI+ hakları savunucularının ortak çabalarıyla oluşturulan Equaldex platformu dünya genelindeki farklı uygulamaları bir araya getiren kapsamlı bir çalışmaya imza attı.

Harita üzerinde ülkelerin 'eşcinsellik' ve 'eşcinsel evlilikler' ile ilgili yürürlükteki uygulamalarını öğrenebilirsiniz. Türkiye'de encinsel bireyleri tanısa da encinsel ilişkileri ve evlilikleri yasal olarak kabul etmiyor.

EŞCİNSELLİK

EŞCİNSEL EVLİLİK

Kaynak: Equaldex