Eşcinsel ilişkiye girdiği için ihraç edilen polis anlattı: Özel hayatım olamayacaksa niye yaşıyorum?

Eşcinsel ilişkiye girdiği için ihraç edilen polis anlattı: Özel hayatım olamayacaksa niye yaşıyorum?

Van'da bir polis memuru, eşcinsel ilişkiye girdiği için ihraç edildi. Yaşadıklarını anlatan 12 yıllık polis, özel hayatı kapsamındaki seçimleri nedeniyle

Van'da bir polis memuru, eşcinsel ilişkiye girdiği için ihraç edildi. Yaşadıklarını anlatan 12 yıllık polis, özel hayatı kapsamındaki seçimleri nedeniyle ayrımcılığa uğradığını ve iş bulamadığını belirtiyor.

Ankara merkezli Kaos GL Derneği ve Kadir Has Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan "Türkiye'de Kamu Çalışanı LGBTİ'lerin Durumu - 2018 Yılı Araştırması" başlıklı rapor, Olağanüstü Hâl (OHAL) döneminde artan baskılar nedeniyle kamu sektöründe çalışan LGBTİ'lerin çalışma koşullarının zorlaştığına ve hedef olma korkusu yaşadıklarına işaret ediyor. Kolluk kuvvetlerinde görev yapan LGBTİ'ler ise siyasi ortamdan bağımsız olarak her zaman diken üstünde yaşıyor.

Kanunda yer alan bir madde nedeniyle meslekten ihraç edilmeleri onlar için an meselesi. O anı yaşayan ve eşcinsel ilişki nedeniyle işinden olan polis memuru Metin, onlardan biri.

'OLAY DUYULDUĞUNDA 'MESLEK GİTTİ' DEDİM'

DW Türkçe'den Burcu Karakaş'a konuşan bir polis, eşcinsel ilişkiye girdiği için işinden olduğunu anlattı. Güvenlik sebebiyle gerçek ismi verilmeyen Metin, Van'da görev yapan bir polis memuruydu.

Tanışıp hoşlandığı bir erkekle iki sene önce işinden izin alarak bir otel odasında beraber zaman geçirdi ve cinsel ilişki yaşadı. Cinsel yönelimi çevresinde bilinmiyordu. Arkadaşıyla polisevine çay içmeye gittikleri bir gün komiseri arayınca yarım saatliğine mekandan ayrılmak durumunda kaldı. Döndüğünde, arkadaşının kimlik sordukları için panikleyerek kendisini polis olarak tanıtması ve doğru söylemediğinin ortaya çıkması üzerine karakola götürülmek üzere olduğunu gördü.

Metin'in "Arkadaşım" demesine rağmen karakola götürülen adam ifadesinde Metin için, "Benimle zorla beraber oldu" diyerek şikâyetçi oldu. Sonrasında korktuğu için bu ifadeyi verdiğini dile getirecek olmasına karşın Metin, "nitelikli cinsel saldırı" suçundan tutuklandı. Metin o gün yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

"Olay duyulduğunda içimden, 'Meslek gitti' dedim. O an çok üzülüyorsun ama üzüntüden çok düşünüyorsun: Ne yapacağım şimdi? İhraç korkusundan çok, müdürlerime ne diyeceğimi düşünüyordum. Aşağılanmaktan korkmuştum."

İHRAÇ EDİLDİ, İŞSİZ KALDI

Van'dan ayrılan arkadaşı, Metin'in tutuklandığını yaşadığı şehre döndüğü için henüz bilmiyordu. Bunu öğrendikten sonra şikâyetini geri çekmesi üzerine sekiz gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Metin için o zaman, her şey yeni başlıyordu. Açığa alındı ancak birkaç ay sonra tutuklanmasına neden olay hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar çıkmasıyla görevine iade edildi fakat tayini Zonguldak'a çıktı. Van'dan ayrılırken iş arkadaşları kendisiyle konuşmadı.

Zonguldak'ta bir buçuk sene polis memuru olarak görevine devam etti. Ancak Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla, Kasım 2017'de "Genel Kolluk Disiplin Hükümleri Hakkındaki Kanun"da meslekten çıkarma cezasını gerektiren fiilleri düzenleyen maddede yer alan, "Bir kimseyle gayri tabii mukarenette bulunmak yahut bu fiili kendisine rızasıyla yaptırmak" gerekçe gösterilerek ihraç edildi.

Metin kendisinden istenen yazılı savunmada, ihraç edilmek istemediğini, sicilinin temiz olduğunu söyledi. Başta Danıştay kararları olmak üzere cinsel yönelim hakkında açılan davalarda verilen kararları tek tek incelemişti.

İhraç edilen polis memuru, şu an işsiz. İstanbul'da bir evi var, onu satmayı planlıyor. Çok iş başvurusu yapmasına rağmen hiçbirinden cevap alamamış. İhraç edilme sebebi canını sıkıyor:

"Ben bunu müdürümün yüzüne de söyledim: Bu benim özel hayatım, işimle ilgili bir sıkıntı yoktu ortada. Özel hayatımı da yaşamayacaksam niye yaşıyorum? Başkası özel hayatıma karar verecekse ben neden yaşıyorum?"

'AYM'YE GÖRE CİNSEL YÖNELİM ÖZEL HAYATIN UNSURU'

Metin, avukatı Fırat Söyle aracılığıyla Zonguldak İdare Mahkemesi'nde yürütmenin durdurulması ve kararın iptali için dava açtı. Avukat Söyle, müvekkilinin işten çıkarılmasına gerekçe gösterilen maddenin hukuk devleti ilkesine aykırı olduğunu söylüyor. Anayasa Mahkemesi (AYM) kararlarına dikkat çeken Söyle, "AYM'ye göre, özel hayat kavramı, 'kişinin cinsel yönelimi, cinsel yaşamı' gibi unsurları koruyarak, herhangi bir dış müdahaleye maruz kalmadan kendi hayatını arzuladığı şekilde sürdürmesini güvence altına alıyor. İster heteroseksüel ister homoseksüel olsun cinsel yönelim özel hayatın önemli bir unsurudur" diyor.

Söyle'ye göre, davaya konu olan "bir kimseyle gayri tabii mukarenette bulunmak yahut bu fiili kendisine rızasıyla yaptırmak" maddesi Anayasa'nın eşitliği düzenleyen 10. maddesine aykırı. Söz konusu madde ile eşcinsel cinsel yönelime sahip olan kamu personelinin ayrımcı yasal düzenlemeye tabi olmasının izah edilecek bir durum olmadığına dikkat çeken avukat Söyle, "Bu yasal düzenleme farklı bir cinsel yönelime sahip polis memurlarının devlet aygıtından ayıklanacağı anlamına geliyor" diyor.

Karşı cins ile cinsel eylemlere "onay veren" algının, eşcinsel ilişkileri "doğal olmayan ilişki" olarak tanımlamasının ve bu ilişkilerin cezalandırılmasının ayrımcılık olduğunu vurgulayan avukata göre devlet bu kararlarıyla ayrımcılık yapıyor.

 • YORUM YAZ

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  SON HABERLER
  1. 09:22 Seçil Erzan'ın evinden çıkan yeni liste: Hem Fatih Terim hem de şoförü
  2. 09:16 Erdoğan'ın canını sıkan İstanbul anketi: İmamoğlu açık ara farkla önde
  3. 08:54 9 ilde 'Kahramanlar' operasyonu: 88 kişi yakalandı
  4. 08:48 Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’nin etkisizliği bütçe verilerine yansıdı
  5. 08:46 Selin Ciğerci ve Gökhan Çıra hakkında soruşturma başlatıldı
  6. 08:40 Her şey Halil Falyalı cinayeti sonrası mı başladı? Dilan Polat'la tanıştı, tüm rota değişti... Kara paranın kaynağı için oklar Balkotan'ın üzerinde
  7. 08:40 Opel modellerinde yılın son fırsatları
  8. 08:35 Merve Boluğur: 3. koca geliyor
  9. 08:31 Ölümlü Dünya’nın ön satışı rekor kırdı
  10. 08:25 Tekel bayi cinayetinde 3 milyon lira ‘kan parası’ iddiası
  11. 08:21 Yerel seçimlerde aday olmak için İBB’den çok sayıda bürokrat istifa etti
  12. 08:16 Nuray Babacan: BDDK’da maaş krizi! İstanbul’da yaşayan personele 45 bin lira ek tazminat istediler
  13. 08:12 Murat Ağırel yazdı: Dolandırıcıların yeni yöntemi: Hesap kiralama
  14. 08:07 İsrail Hamas’ın saldıracağını biliyormuş, şimdi de Türkiye’de adam öldürmeye hazırlanıyor İsrail
  15. 08:04 Ali Yerlikaya, merak edilen "Soylu" sorusuna yanıt verdi
  16. 08:01 Meteoroloji uyardı: İstanbul dahil dört il için sarı kodlu uyarı
  17. 00:10 Şulemsi adıyla bilinen Şule Kayatürk kimdir? Şule Kayatürk ne iş yapıyor? Alkolü bırakan çalışanlarına altın vermesiyle gündemdeydi!
  18. 23:36 En çok elektirik yakan ev aletleri: Elektrik faturanız nasıl azalır ?
  19. 22:40 Yalı Çapkını'nda o sahne gündem oldu! Sosyal medya yıkıldı: Tüm susturulmuş kadınlar adına
  20. 22:20 1 Aralık reyting sonuçları açıklandı mı? Yalı Çapkını, Kızılcık Şerbeti, Ateş Kuşları, Arka Sokaklar, MasterChef gecenin birincisi kim oldu?
  Haberleri