Eski bakana ikinci maaş piyangosu

Eski bakana ikinci maaş piyangosu

Eski Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, görevinden alındıktan 15 gün sonra 39 bin 425 lira maaşla KARDEMİR Yönetim Kurulu üyeliğine getirilmişti. Selçuk şimdi de KARÇEL’in üyeliğine atandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevinden alındıktan 15 gün sonra, 39 bin 425 lira ücretle KARDEMİR Yönetim Kurulu üyeliğine getirilen Zehra Zümrüt Selçuk’a bir maaş daha bağlandı. Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, Selçuk, Karabük Demir Çelik İşletmeleri KARDEMİR’e bağlı Çelik Yapı İmalat Sanayi Şirketi KARÇEL’in de Yönetim kurulu üyeliğine atandı.

“YABANCI HİSSEDAR ÜYELİĞİNE RET OYU VERMİŞTİ”

AKP’li eski bakan Atilla Koç’un kızı ve eski Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un üyeliğine, geçen yıl KARDEMİR’deki  genel kurul toplantısında yabancı hissedar  yüzde 48.23 oranında ret oyu vermişti. Ancak Yönetim Kurulu üyeliği yüzde 51.77 oyla kabul edilmişti.

SEKTÖRLE HİÇBİR İLGİSİ YOK

CHP Zonguldak Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Deniz Yavuzyılmaz konuya ilişkin şunları söyledi:

“Sektör ile hiçbir ilgisi olmayan eski bakan Selçuk’un KARDEMİR’in yönetimine atanması iktidarın yandaş bir tasarrufudur. Bakanlık koltuğu gidince kendisine yüklü ücretle bir başka koltuk buldular. Ayda bir iki kez toplantıya katılıp 40 bin lira ücret almak yetim hakkı yemektir. Hangi bilgi birikimi ve tecrübesi ile KARDEMİR’e katkısı olacak. Şimdi KARÇEL’de de 2. koltuk verildiğini öğrendik. KARÇEL yapı çeliği, mekanik imalat ve inşaat sahalarında hizmet sunuyor. Kendisinin çelik konstrüksiyon imalatı konusunda ne tür bir tecrübesi var, merak ediyoruz.”

Selçuk 5 Mayıs 2021 günü KARDEMİR Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. Bu göreve Türk Ticaret Kanunu’nun üyelik boşalması maddesine göre kalan süreyi tamamlamak üzere getirildi ve 2023’e kadar da görevde kalacak. KARDEMİR Yönetim Kurulu üyeleri şirkete bağlı diğer ortaklıklardan ücret almıyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika