Eski gerilla Gustavo Petro, Kolombiya Cumhurbaşkanı seçildi

Eski gerilla Gustavo Petro, Kolombiya Cumhurbaşkanı seçildi

Eski gerilla savaşçısı Gustavo Petro, Kolombiya'nın yeni Cumhurbaşkanı seçilerek Güney Amerika ülkesinin ilk solcu lideri oldu.

Petro, sık sık gaflarıyla gündeme gelen eski Bucaramanga belediye başkanı ve iş insanı Rodolfo Hernandez'i seçimlerin ikinci turunda yüzde 50.47 ile geçti. Oyların neredeyse tamamı sayılırken Hernandez yüzde 47.27'de kaldı. 

Petro, temmuz ayında görevi devralırken; ilk günden itibaren artan fiyatlar ve eşitsizlik gibi ciddi sorunlarla mücadele etmek durumunda kalacak. 

Bu seçim, Kolombiya için çok büyük siyasi değişim oldu. Ülke, daha önce hiç solcu bir cumhurbaşkanı seçmemişti. Son zamanlarda Peru, Şili ve Honduras gibi başka Güney Amerika ülkelerinde de solcu liderler mutlu sona ulaştı.

Seçim kazandığı belli olduktan sonra Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, "Bugün halk için parti günüdür. Bugün memleketin sokakları saran mutluluk, acı çekenlerin yüreğine su serpsin" dedi.

Zafer konuşmasında da Petro "birlik" çağrısı yaptı ve en sert rakiplerine bir zeytin dalı uzatarak, muhalefet mensuplarının da istediği zaman sorunları konuşmak için cumhurbaşkanlığı sarayına gelebileceğini ifade etti.

1980'li yıllarda M-19 gerilla ordusunun parçası olan Petro, siyaset basamaklarını teker teker tırmanarak senatörlük ve başkent Bogota'nın belediye başkanlığını da yaptı. 

Petro'nun Cumhurbaşkanı Yardımcısı da Francia Marquez olacak. Ödüllü insan ve çevre hakları koruyucusu, ülkede bu makama gelen ilk siyah kadın olacak. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya