Eski Musul’da geçtiğimiz 9 ayda bine yakın ceset bulundu

Eski Musul’da geçtiğimiz 9 ayda bine yakın ceset bulundu

Irak güvenlik güçlerinin Musul’u IŞİD'ten kurtarmak için yaptığı harekât, geçen ağustosta bitti. Ancak savaşın izleri duruyor. Musul kenti, bir yandan yaşamı normale döndürmeye çalışırken öte yandan da enkaz kaldırmaya...

Irak güvenlik güçlerinin Musul’u IŞİD'ten kurtarmak için yaptığı harekât, geçen ağustosta bitti. Ancak savaşın izleri duruyor. Musul kenti, bir yandan yaşamı normale döndürmeye çalışırken öte yandan da enkaz kaldırmaya ve savaşta ölenlerin cesetlerini toplamaya çalışıyor.

ABD’nin New York Times Gazetesi’nin haberine göre, ekipler özellikle IŞİD'in çatışmaların son gününe kadar savunduğu eski Musul’da son 9 ayda 950 ceset buldu.

Habertürk'ün aktardığına göre büyük bölümünün IŞİD militanlarına ait olduğu tahmin edilen cesetlerin kimlik tespiti de kimsenin bu kişilere sahip çıkmamasından ötürü güçlükle ilerliyor. Zamanla çürüyen cesetlerin kimlik çalışması bu yüzden DNA testleri sayesinde yürütülebilecek. Ekipler, cesetlerden örnekler alıyor ve fotoğraflarını çekiyor.

Musul Belediyesi, çatışma alanlarından toplanan moloz ve çöpler için de yer arıyor. Çünkü çöp ve molozların aralarında kalan ceset parçalarının, hastalık yayma riski bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya