'Esnek çalışma modeli, Erdoğan’ın direktifiyle tekliften çıkarılabilir'

'Esnek çalışma modeli, Erdoğan’ın direktifiyle tekliften çıkarılabilir'

25 yaş altı-50 yaş üstüne getirilen esnek çalışma modelinin AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın direktifi doğrultusunda tekliften çıkabileceği öne sürüldü.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, sendikaların tepki gösterdiği, 25 yaş altı gençler ile 50 yaş üstü için 'belirli süreli iş sözleşmesi' yapmanın önünü açan düzenleme konusunda, son kararı AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verecek. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) görüşmeleri devam eden torba teklifte yer alan ve esnek çalışmanın kapsamını genişleten düzenleme için, hafta başında yapılacak AKP MYK toplantısında son bir değerlendirme yapılacağı öğrenildi. Sendikaların yanı sıra muhalefetin de tepki gösterdiği düzenleme ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstü kişiler için şart aranmaksızın 'belirli süreli iş sözleşmesi' yapılabilmesi öngörülüyor. Teklife göre bu tür iş sözleşmelerinin süresi en fazla iki yıl uzatılabilecek. Sendikalar, çalışanların kıdem ve ihbar tazminatı ile iş güvencesi (işe iade davası) hükümlerinden yararlanamadığından, bu düzenlemeye itiraz ediyor.

UZLAŞMA YOK

Temmuz ayında da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gündeme getirilen düzenleme, Erdoğan'ın 'taraflarla uzlaşılması' talimatından sonra rafa kaldırılmıştı. Sonraki süreçte bu konuda taraflar arasında uzlaşmaya varılamamasına rağmen düzenleme, borç yapılandırması ile ilgili torba teklifle yeniden Meclis gündemine getirildi. Hem AKP yönetimine hem de milletvekillerine esnek çalışmanın torba tekliften çıkarılması yönünde talepler geldi. Konu, AKP grup başkanvekilleri arasında da konuşuldu.

"CUMHURBAŞKANI 'MADDEYİ ÇIKARIN' DERSE ÇIKARIRIZ"

AKP kaynakları, "Bu düzenleme için uzlaşma aranması daha doğru olur. Meclis’teki torba teklifte henüz esnek çalışma ile ilgili maddeye sıra gelmedi. Hafta başında konu değerlendirilecek. Cumhurbaşkanı 'Maddeyi çıkarın' derse, görüşmeler sırasında çıkarırız. Veya taraflarla görüşmeler yapılır yeni bir formül bulunur" değerlendirmesinde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika