ESO'nun "Ekonomik Durum ve Beklenti Raporu 2023" yayımlandı

ESO'nun "Ekonomik Durum ve Beklenti Raporu 2023" yayımlandı

Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) üye firmalar, meclis üyeleri ve meslek komitelerinin katkılarıyla hazırladığı "Ekonomik Durum ve Beklenti Raporu 2023" yayımlandı.

Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) üye firmalar, meclis üyeleri ve meslek komitelerinin katkılarıyla hazırladığı "Ekonomik Durum ve Beklenti Raporu 2023" yayımlandı.

Cumhuriyetin 100'üncü yılının ekonomik zaferle taçlandırılması ümidiyle hazırlanan raporda, hem Eskişehir sanayisinin gereksinimleri hem de güncel ekonomik gelişmeler dahilinde üyelerin beklentileri ortaya konuldu. Tüm sıkıntılı şartlar altında üretmeye, istihdama, ihracata ve yatırıma devam eden Eskişehirli sanayicilerin yalnız mesele ve talepleri değil, aynı zamanda çözüm önerilerine de raporda yer verildi.

Eskişehir sanayisi için bir gelecek vizyonu çizildi

Eskişehir Sanayi Odası tarafınca hazırlanan raporda pandemi, Rusya-Ukrayna savaşı ile son olarak zelzele felaketi sürecinde ağırlıklı olarak yaşanmış olan ve önümüzdeki dönemde çözüm bekleyen üç ana mesele alanı tespit edildi. Bu problemler, hammadde, ara mamul ile enerji fiyatlarında yaşanmış olan artışlar, enflasyonist ortam sebebiyle düşük öngörülebilirlik, kurlarda yaşanmış olan oynaklık ve Eskişehir sanayisi için eleştiri öneme haiz stratejik projelerin tamamlanmaması olarak belirlendi. Ekonomik beklentiler, finansmana erişim, alt yapı, ihracat, nitelikli insan deposu ve mevzuat olmak suretiyle altı ana başlık altında toplanan mesele ve çözüm önerilerinin yer almış olduğu raporda Eskişehir sanayisi için bir gelecek vizyonu çizilmeye de çalışıldı.

"Rasyonel gelişme stratejileri geliştirmeliyiz"

Rapora katkıda bulunan üreticilerin görüşleri dahilinde küresel ekonomide gelişme trendinin azalan bir eğilim içinde olduğu ve resesyon beklentileri gözlemlendiği ve belirsizliklerin yükseldiği, risklerin arttığı, finansal şartların sıkılaştığı bir küresel ekonomide ülkeler, firmalarının iyi mi daha süratli büyüyebileceği üstüne stratejiler geliştirmesi mevzusunda görüş bildirildi. Raporda yurtiçi ekonomik görünümün 2023 senesinde daha istikrarlı olması için iktisat yönetimi tarafınca piyasadaki ana beklentilerin kuvvetli yazışma, itimat ve fiyat istikrarının tesis edilmesi şartıyla sağlanması icap ettiğinin altı çizildi.

Eskişehir nitelikli öğretimin merkezi olmaya hazır

Eskişehir'de yaşanabilir, ulaşılabilir ve sürdürülebilir bir yatırım iklimi dikkat çekiyor. Raporda, üretmeye, büyümeye, yatırıma, gelişmeye, paylaşmaya hazır bir Eskişehir'in geleceğe güvenle bakmak istediği açıklandı ve Eskişehir'in haiz olduğu mevcut potansiyel ve kabiliyetlerle, doğru bir strateji ile yönetilerek, geleceğe ve nitelikli üretimin merkezi olmaya hazır olduğuna değinildi. - ESKİŞEHİR

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.