Et ve Süt Kurumu karkas et fiyatına zam yaptı

Et ve Süt Kurumu karkas et fiyatına zam yaptı

Et ve Süt Kurumu (ESK) büyükbaş karkas etin üreticiden alım fiyatını yükseltti. Buna göre, birinci kalite 57 randımanlı yağsız kesim büyükbaş hayvanın kilosu 84 liradan satılacak.

Et ve Süt Kurumu, büyükbaş hayvanların alım fiyatlarında güncelleme yaptı. Besicilere kombinalarında kesim hizmeti sunan Et ve Süt Kurumu, birinci kalite 57 randımanlı yağsız kesim büyükbaş hayvan alım fiyatını kilogram başına 84 TL olarak belirledi.

Et ve Süt kurumu ayrıca piyasada oluşan fiyat dalgalanmalarını önlemek amacıyla ramazan ayı boyunca hayvanını ESK kombinalarında kestiren üreticilere ödenen erkek sığır başına 2 bin 500 lira destek ödemesinin yıl sonuna kadar da uzatıldığını duyurdu.

Et ve Süt Kurumu, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu kapsamda sığırların kesimi ve satışı, ESK tarafından belirlenen kriterler çerçevesinde yapılıyor. Yıl sonuna kadar uygulanan destekleme kapsamında yapılan ödemeler için gerekli kaynak, Tarım ve Orman Bakanlığının 2022 yılı tarımsal destekleme bütçesinden karşılanıyor. Üreticiler kesim randevularını e-devlet üzerinden alabiliyor.”