Et ve sütte ciddi bir kriz yaşanması bekleniyor

Et ve sütte ciddi bir kriz yaşanması bekleniyor

Türkiye’nin süren kuraklık, hayvancılıkla uğraşan çiftçiyi direkt olarak etkiledi. Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karlıer, ‘Girdi maliyetleri yüzde 100 arttı. Üretici perişan’ şeklinde ifadelerde bulundu.

Türkiye’nin 41 kentinde baş gösteren kuraklık nedeniyle kıraç alanlardaki verim kaybı yüzde 100’ü bulurken, sulu tarım yapılan arazilerde ise verim kaybı yüzde 30’lara dayandı. Uzmanlar yaşanan kuraklıktan dolayı ciddi rekolte kayıpları yaşanacağını belirtirken, kuraklıktan hayvancılık sektörü de etkilendi. Konya Kırmızı Et üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut ve Konya Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız yaptıkları açıklamalar ile hayvan üreticilerinin ciddi bir kriz yaşadıklarını söylediler.

‘ET VE SÜTTE CİDDİ BİR KRİZ BİZİ BEKLİYOR’

Üreticinin saman bulmakta zorlandığını ifade eden Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, “Konya’da yaşanan kuraklık hayvancılıkla uğraşan üreticimizi doğrudan etkiledi. Saman bulmaktan zorlanıyor. Şu an Konya’ya Urfa ve Mardin’den saman geliyor. Geçtiğimiz yıl kilogramı 60 kuruş olan samanı, bu yıl bin 300 liraya alıyoruz. Girdi maliyetlerimiz yüzde 100 arttı. Geçtiğimiz yıl bir büyükbaş hayvanı aylık 650 liraya beslerken bu yıl 1000 liraya besleyebiliyoruz. Üretici perişan. Süt inekleri kesime gönderiliyor. Et ve sütte ciddi bir kriz bizi bekliyor” dedi.

‘ULUSAL SÜT KONSEYİ’NİN AÇIKLADIĞI FİYAT HAYVANCILIĞIN BİTİŞİDİR’

Konya’da özellikle arpa ve buğdayda rekolte kaybının yüzde 50’leri bulduğunu ifade eden Merkez Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız ise şunları söyledi:

“Konya Ovamızda geçen yıl arpa ve buğdayda 4,5 milyon tona yakın rekoltemiz vardı. Bu yıl kuraklıktan dolayı ciddi bir verim kaybımız var. Bu yıl buğday ve arpada rekolte en çok 2 milyonu bulacaktır. Bu da hem tarımla hem de hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizi doğrudan etkiledi. Saman ve yem fiyatları 2’ye katladı. Özellikle samanda stokçular önceden samanı stokladılar. Saman bulmakta bu yüzden zorluk yaşanıyor. Üreticinin yaşadığı sorunlara rağmen Ulusal Süt Konseyi soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını litre başına 3,20 lira olarak belirledi. Yemin kilosunun 3,30 lirayı bulduğu bir ortamda açıklanan bu fiyat hayvancılığın bitişidir. Artık Ulusal Süt Konseyi diye bir kurum kalmamıştır.”

daves-raves-eggs-meat-poultry.jpg 

Et ve sütte ciddi bir kriz yaşanması bekleniyor

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.