CME'den Ethereum adımı!

CME'den Ethereum adımı!

Chicago Ticaret Borsası Ethereum Vadeli İşlemleri yeniden başlatıyor.

Bitcoin vadeli işlemleri, 2017 yılının Aralık ayına kadar borsalarda yapılamıyordu. Bitcoin’de yatırımcıların 2017 Aralık tarihine kadar “kısa pozisyon sözleşmesi” satın alması mümkün olamıyordu. Yani Bitcoin’de ticaret sadece alım-satım şeklinde gerçekleşiyor, bu nedenle insanlar ellerinde olmayan bir ürünün satışı için pozisyon açıp fiyatın düşmesini sağlayamıyorlardı.

Chicago Ticaret Borsası, Bitcoin vadeli işlemlerini başlatacağını açıkladı. Chicago Ticaret Borsası böylece işlemleri başlatan ilk borsa oldu. 1898 yılında kurulan Chicago Ticaret Borsası, Dünya’da vadeli işlem hacmi bakımından ilk sırada yer alıyor.

Hali hazırda CME Group adı altında 4 farklı ticaret pazarı bulunuyor. CME’nin bir diğer özelliği de bünyesinde faiz, hisse senedi, endeks, para birimi hatta hava durumu kontratlarını dahi içermesi. Borsa ürün çeşitliliği açısından da ilk sırada geliyor.

ethereum-bitcoinden-sonraki-kripto-para-olabilir-mi.jpg

2017 YILINDA NE OLMUŞTU?

Chicago Ticaret Borsasının Bitcoin vadeli işlemlerini 18 Aralık 2017 tarihinde başlatmasıyla, Bitcoin’de 3 yıl süren uzun bir ayı piyasası dönemine girilmişti. Zaman içerisinde diğer borsalar da Bitcoin için vadeli işlem piyasalarını açtı.

Bitcoin’de büyük düşüşün başlaması, CME borsasında Bitcoin vadeli işlemlerinin başladığı tarihe denk geliyor.

Hatta daha sonradan ortaya çıkan bilgilere göre ABD Başkanı Donald Trump’ın, Bitcoin yükselişlerini engellemek için CME’ye vadeli işlemler lisansı verdiği gün yüzüne çıkmıştı.

AÇIKLAMA YAPILDI

Chicago Ticaret Borsası Ethereum için de vadeli işlemlerin başlatılacağını ifade ettiği bir açıklama yaptı. 

Yapılan açıklamada, ''CME Group’un Bitcoin’i pazara sunma konusundaki deneyimi ve bilgisi, bir Ethereum Endeksi başlatmamızı sağladı. Ethereum, müthiş blockchain teknolojisine dayanmaktadır. CME CF Ether-Dolar oranları, herhangi bir ticaret stratejisine güven getirmek için standartlaştırılmış bir referans oranı ve spot fiyat endeksi sağlayacaktır. Bitstamp, Coinbase, Gemini, itBit ve Kraken gibi güvenilir borsalar düzenlenmiş oranlarımızı piyasaya sunmak için fiyatlandırma verilerini sağlayacak. Hem ETHUSD_RR hem de ETHUSD_RTI, Avrupa Benchmark Yönetmeliği (AB BMR) kapsamında kayıtlı işlemlerdir.

Ethereum vadeli işlemleri: 8 Şubat 2021’de geliyor” denildi.

bitcoin-ethereum-litecoin-1132x670.jpg

RİSKLİ Mİ?

Ethereum vadeli işlemlerinin riskli olup olmadığı da çokça konuşulan bir durum. Bu konuda analistler ikiye ayrılmış durumda, konuya iyimser yaklaşan analistler şöyle düşünüyor: ''“Ethereum hali hazırda birçok hacimli  borsada vadeli sözleşmeler üzerinden işlem görmeye devam ediyor. CME’nin etkisi bu defa büyük olmayacak. 2017 yılında CME, Bitcoin için ilk defa “kısa sözleşme” imkanı sunduğu için büyük bir çöküşü tetikledi. Ancak ETH’nin mevcut olarak birçok borsa tarafından milyarlarca dolar hacme ulaşan vadeli işlemler sözleşmesi zaten aktif olarak mevcut.''

İyimser analistlere karşı düşünenlerin görüşleri ise şöyle: ''CME  dünyanın en büyük vadeli işlem borsası. Dolayısıyla oluşturacağı yüksek hacimli türbülans, mevcut borsaları da tetikleyecek ve Ethereum’un fiyatı çakılacak.''

Her iki görüş de olası bir düşüş etkisinin, 2017 yılında yaşandığı kadar uzun süre hissedilmeyeceğini ancak dalgalanmalar oluşturabileceği görüşünde birleşiyor.

Yatırımcıların bu noktada Ethereum özelinde 8 Şubat 2021 tarihini yakından takip etmeleri ve olası dalgalanmalara karşı risklerini gözden geçirmelerini öneriyor.

Ekonomi