Evlere yerleştirilen 1.500 göçmen çocuk kayıp: İnsan tacirleri şüphesi!

Evlere yerleştirilen 1.500 göçmen çocuk kayıp: İnsan tacirleri şüphesi!

Alp Yanardağ / ÇeviriSenato alt komitesinin ifadesine göre, Federal yetkililer geçen yıl bir hükümet ajansının reşit olmayan çocukları, ülkedeki yetişkin sponsorları desteğiyle(Genelikle bu kişiler görevli aileler, öğretmenler...

Alp Yanardağ / Çeviri

Senato alt komitesinin ifadesine göre, Federal yetkililer geçen yıl bir hükümet ajansının reşit olmayan çocukları, ülkedeki yetişkin sponsorları desteğiyle(Genelikle bu kişiler görevli aileler, öğretmenler veya akıl hocaları oluyor ve bunlara yetişkin sponsorluğu deniyor) toplumdaki evlere yerleştirmesinden sonra yaklaşık 1.500 göçmen çocuk geçtiğimiz yıl kayboldu.

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMAMIŞ

2013'teki sınır geçişlerinin olağanüstü yükselişinden bu yana, federal hükümet 180.000 refakatsiz reşit olmayan çocuğa yardım planı hazırladı. Göçmenlik mahkemesinde yasal statüde bulunurken okula devam etmeleri için yardımcı ebeveynler veya diğer yetişkin sponsorları bu göreve federal hükümet yerleştirmişti.

AÇ KALMIŞLAR, ÜCRETSİZ ÇALIŞMIŞLAR VE CİNSEL TACİZE UĞRAMIŞLAR

Assosciation Press’ten Garnace Burke’in haberine göre , refakatsiz çocukların refahını izlemek için sınırlı bir bütçeye sahip olduklarını belirten Sağlık ve İnsan Hizmetleri Dairesi, görevlendirdikleri bir emniyet yetkilisinin, çocukların güvenliklerini kontrol etmek için takip çağrıları yaptığını bunun sonucunda da 1.475 çocuğun bulunamadığını açıkladı.

kayip-cocuklar-foto.jpg

Federal yetkililer, iki yıl önce Orta Amerika'daki şiddetten kaçan çocuklara yönelik çocuk koruma politikalarını geri çektikten sonra topa tutulmuşlardı. Perşembe günü yapılan bir duruşmada, senatörler, ajansların çocukların bakımlarından tam olarak sorumlu olmadıklarını ve insan tacirlerinin ellerine geçmelerini önlemek için gereken önlemleri almadıklarını söyledi.

BİLİNÇSİZ GÖREVLİ SPONSORLAR

2016 yılında, iki düzineden fazla refakatsiz çocuğun cinsel tacize uğradıkları, aç kaldıkları ya da hiç ücret ödenmeden çalışmak zorunda kaldıkları ortaya çıkmıştı. O zamanlar birçok yetişkin sponsor arka plan kontrolünden geçmedi, hükümet yetkilileri nadiren evlerine ziyarette bulundu. Görevlendirilen yetişkin sporsorların çoğu, ilgisiz ve alakasız bıraktıklarında bu çocukların insan tacirlerinin eline düşebileceğin bile habersizdi. Bu bilinçsizlikerinden ve ihmalkarlıklarından ötürü 1.500 göçmen çocuk kayıp.

Sağlık ve İnsan Hizmetleri Dairesi, risk altındaki çocukların ekstra korunmaya ihtiyaç duyduklarını dile getiriyor. Geçtiğimiz sene Senato Daimi Araştırma Alt Komitesine göre refakatsiz çocukların yaklaşık üçte birine yerleştirme sonrası hizmet sunmayı desteklediler.

ÇOCUKLARDAN 28’İ KAÇMIŞ, 5 TANESİ DE SINIR DIŞI EDİLMİŞ

Ancak savunucular, kaç kişinin tehlikeli koşullarda olabileceğini bilmelerinin zor olduğunu, çünkü bazılarının sosyal görevliler tarafından takip edilmeden önce ortadan kaybolduğunu ifade ediyor.

HHS ajansın sekreter yardımcısı Steven Wagner  sponsorlarla birlikte 7,635 çocuğu aradı ve çocukların 6,075'inin sponsorları ile yaşadığını, 28'inin kaçtığını, 5’i sınır dışı edildiğini ve 52 kişinin başka biriyle yaşadığını açıkladı. Geri kalan 1.500 çocuk kayıptı.

İNSAN TACİRLERİ

Cumhuriyetçi Senatör Rob Portman, Pazartesi gününe kadar HHS ve Vatan Güvenliği Bölümü'nün izlenmesi talimatı verdi.

insan-tacirleri-foto2.jpg

Alt komiteye başkanlık eden Portman, “Bu çocuklar, göçmenlik statülerine bakılmaksızın, uygun şekilde tedavi edilmeyi hak ediyorlar, kötüye kullanma veya insan ticaretine maruz kalmayı hak etmiyorlar'' dedi ve ekledi “Bunun hesabı verilecek!''

Alt komite başkanı Portman, sekiz Guatemalalı gencin insan kaçakçılarıyla birlikte yerleştirildiği ve ölüm tehditleri altında yumurta çiftlikleri üzerinde çalışmaya zorlandığını açıkladı ve Ohio eyaletinde bir davadan sonra soruşturma başlattı. 2013 yılında başlatılan insan ticareti planına katılmaları nedeniyle altı kişi hüküm giydi ve federal hapis cezasına çarptırıldı. Şimdi ise bu kayıp çocukların akıbetinin bilinmemesi yaşanan önceki olayları yani insan ticaretini akıllara getiriyor. Gelinen bu noktada, kayıp 1.500 çocuğun insan tacirlerini tarafından kaçırılma ihtimalinin yüksek olduğu vurgulanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya