Evleri için açlık grevine başladılar

Evleri için açlık grevine başladılar

İstanbul'un Sancaktepe ilçesinin Veysel Karani Mahallesi'nde 'tapu mağduru' olan yurttaşlar sorunlarına çözüm bulunmasını talep diyor. Muhtarlık önünde açlık grevine başlayan yurttaşlar İleri Haber’e konuştu.2001 yılında...

İstanbul'un Sancaktepe ilçesinin Veysel Karani Mahallesi'nde 'tapu mağduru' olan yurttaşlar sorunlarına çözüm bulunmasını talep diyor. Muhtarlık önünde açlık grevine başlayan yurttaşlar İleri Haber’e konuştu.

2001 yılında Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 4706 sayılı 'Hazineye ait taşınmaz malların değerlendirilmesi' kanunu ile hazineye ait olan arsa ve arazilerin, bu alanlar üzerinde konutu bulunan yurttaşlara satılması için adımlar atıldı. 

Bu kapsamda yurttaşlara tapu karşılığında konutlarının üzerinde bulunduğu arsalar için borçlandırma çıkarıldı. Ancak yüksek fiyatlar nedeniyle çok sayıda yurttaş, evinin bulunduğu arsanın tapusunu alamıyor.

SANCAKTEPE'DE MUHTARLIK ÖNÜNDE AÇLIK GREVİ

İstanbul'un Sancaktepe ilçesi Veysel Karani Mahallesi'nde yaşayan yurttaşlar ise kanun kapsamında çıkarılan borçlarını ödemedikleri gerekçesiyle on yıllardır yaşadıkları evlerinden çıkarılmak isteniyor.

Lüks konut inşa eden firmaların kıskacı altındaki mahallede halk evlerinin bulunduğu arsalar için çıkarılan fahiş fiyatlara tepki gösteriyor. 

Tapu almaları için kendilerine çıkarılan fiyatı ödeyemeceklerini belirten yurttaşlar sorunlarına çözüm bulunması için mahalle muhtarlığı önünde geçtiğimiz gün açlık grevine başladı. 

'ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞIYORUZ 200 BİN LİRAYI NASIL ÖDEYELİM?'

Mahalleliler, on yıllardır Veysel Karani Mahallesi'nde yaşadıklarını vurgulayarak, asgari ücretle çalıştıklarını ve kendilerine çıkarılan fahiş fiyatları ödeyemeceklerini ifade ettiler.

Devletten çözüm bekleridini belirten Yalçın Çelikkıran, "Yaklaşık 1500 lira gelirim var. İki çocuğum var. 200 bin lira tapu parası ödeyecek gücüm yok" dedi. 

Mehmet Eriştekin ise, "30 senedir Veysel Karani Mahallesi'nde oturuyorum. 6 çocuğum var, 5’i okuyor. Tek başına oturuyorum. Gelirim 1000-1500 lira arası. Tapuya verecek 200-300 bin liramız yok. Lütfen buna el atın" ifadelerini kullandı. 

'ARSALARIMIZA BİÇİLEN DEĞER FAHİŞ FİYAT'

30 senedir bu mahallede oturduğunu vurgulayan Ali Çelikkan da, "Asgari ücretle çalışıyorum. 200 metrekare arsaya 200 bin lira tapu parası ödeyecek gücüm yok. O yüzden devletten yardım istiyoruz" dedi. 

Mahallede yaşayan bir başka yurttaş Özgür Gün ise, "1997’den beri Veysel Karani’de yaşıyorum. Aylık gelirim 1500-2000 civarı. Arsalarımıza biçilen değer de zaten fahiş fiyatlar olduğu için bunları ödeyecek gücümüz yok" şeklinde konuştu. 

">

Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam