Evrensel başyazarı İhsan Çaralan: Tarikat ve cemaatlerin Türkiye’si değil laik ve demokratik Türkiye

Evrensel başyazarı İhsan Çaralan: Tarikat ve cemaatlerin Türkiye’si değil laik ve demokratik Türkiye

''Hiranur Vakfının başındaki Gümüşel’in kendi kızını altı yaşında “evlendirmesi”nin tüm cemaat için bir mesaj olduğu da tartışılmazdır. Ama uyabildikleri, aile içinde ya da dışından gelebilecek tepkileri aşabildikleri ölçüde!"

Çaralan, Hiranur Vakfı'nın başında bulunan Yusuf Ziya Gümüşel’in, 6 yaşındaki kızı H.G.K’yi, 29 yaşındaki müridi olan Kadir İstekli ile evlendirmesi olayında tutuklanan kimsenin olmadığını belirterek, "Çeşitli siyasi partilerden de skandalı lanetleyen açıklamalar yapılıyor lakin öte yandan haberi yapan Timur Soykan’ı, Halk TV’yi, Birgün’ü hedefe koyan; skandala tepki gösterenlerin İslam’a iftira ettiklerini, İslam düşmanlığı yaptıklarını iddia eden siyasetten cemaat ve tarikatlara sözcülerine uzanan bir karşı cephe de oluşturuluyor" diye yazdı.

Medyada ve sosyal medyada olayı savunanların tarikat ve cemaatleri koruduğunu kaydeden Çaralan, "Dolayısıyla böyle bir İslam yorumunun resmi eğitimde bile egemen olduğu koşullarda H.K.G’nin başına gelelerin münferit olması elbette ki aşırı iyimserlik olur. Tersine resmi eğitime göre daha da radikal bir İslam yorumuna sahip tarikat ve cemaatlerin çocuk yaştaki evliliklere verilen icazeti “münferit” düzeyde tutmaları beklenemez. Bu yüzden de Hiranur Vakfının başındaki Gümüşel’in kendi kızını altı yaşında “evlendirmesi”nin tüm cemaat için bir mesaj olduğu da tartışılmazdır. Ama uyabildikleri, aile içinde ya da dışından gelebilecek tepkileri aşabildikleri ölçüde!" diye ifade etti.

Etiketler :