Ezidi katliamının 8. yıldönümünde Ezidi liderden tepki: Verilen sözlerin hiçbiri yerine getirilmedi

Ezidi katliamının 8. yıldönümünde Ezidi liderden tepki: Verilen sözlerin hiçbiri yerine getirilmedi

IŞİD'in Sincar'a saldırısı sonucu gerçekleştirilen Ezidî katliamının 8. yıldönümü anıldı.

Ezidi lider Hazım Tahsin Beg, "Ezidi katliamının soykırım olarak tanınmasıyla ilgili Irak hükümeti ve uluslararası kamuoyunun verdiği sözlerin hiçbiri yerine getirilmedi" dedi.

Ezidi lider Hazım Tahsin Beg, IŞİD'in 3 Ağustos 2014'te Sincar'a saldırısının 8. yılında açıklamalarda bulundu.

Irak merkezi yönetimine, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile uluslararası topluma Sincar ve Ezidilerin sorunlarını çözme çağrısında bulunan Ezidi lider, kendilerine yönelik baskıların devam ettiğini dile getirdi.

"Sözlerin hiçbiri yerine getirilmedi"
Irak hükümeti ve uluslararası toplumun, IŞİD'in Ezidilere yönelik katliamının soykırım olarak tanınmasıyla ilgili verdiği sözü yerine getirmediğini vurgulayan Ezidi lider, şöyle devam etti:


"Sincar'ın yeniden imarı, halka tazminat ödenmesi, 3 bin kadın ve erkek Ezidi'nin akıbetinin belirlenmesi, toplu mezarların açılması ve Ezidi katliamının soykırım olarak tanınmasıyla ilgili Irak hükümeti ve uluslararası kamuoyunun verdiği sözlerin hiçbiri yerine getirilmedi. Halkımız 8 yıldır kamplarda yaşamaya devam ediyor."

PKK, DEAŞ'ı bahane ederek bölgeye konuşlandı
Ezidilerin çoğunlukta yaşadığı Sincar ilçesine 3 Ağustos 2014'te saldıran IŞİD, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu binlerce kişiyi kaçırıp öldürdü veya elinde tuttuğu bölgelerde alıkoydu.


Sincar'da IŞİD öncesi, üçte ikisini Ezidilerin, diğer bölümünü ise Sünni Kürt ve Arapların oluşturduğu yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.

Terör örgütü PKK, 2014 sonrası IŞİD saldırısını bahane ederek Suriye ve Kandil'den getirdiği teröristlerle başta Sincar Dağı olmak üzere birçok bölgede kamp kurup varlık göstermeye başladı.

PKK bölgedeki faaliyetlerini artırmıştı
Kasım 2015'te Sincar ilçe merkezi ve çevresini IŞİD'den geri alan Peşmerge güçleri, Irak merkezi hükümetine bağlı birliklerin Ekim 2017'de Sincar'a konuşlanması sonrası bölgeden çekilirken PKK da buradaki faaliyetlerini artırdı.

Bağdat ve Erbil yönetimleri, 9 Ekim 2020'de terör örgütü PKK'nın Sincar'dan çıkarılmasını da kapsayan bir anlaşma imzaladı. Ancak Sincar Anlaşması hala uygulamaya konulmadı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya