Faik Öztrak: Nebati uyandı

Faik Öztrak: Nebati uyandı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Yürütme Kurulu gündemiyle ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi.

Açıklanan asgari ücreti eleştiren Öztrak, “Bu yaptıkları zam değil, zulümdür. Zamlı asgari ücret şu haliyle mevcut açlık sınırının 891 lira altında” diye konuştu.

Öztrak düzenlediği basın toplantısında Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın Bursa’daki programa giderken Cumhurbaşkanlığı helikopterini kullanmasını da eleştirdi.

Öztrak basın toplantısında şu ifadelere yer verdi:

“DÜŞECEK DEDİĞİ ENFLASYON İKİYE KATLANDI”

Geçtiğimiz ağustos başında, Erdoğan millete ne vadetmişti? ‘Bundan böyle, enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil, ağustos ayı kırılma noktasıdır, artık biz düşük enflasyona inşallah geçeceğiz.’ Erdoğan bu sözleri sarfettiğinde, ülkemizde enflasyon yüzde 19’du. Beş ayda, geçtiğimiz yıl sonunda yüzde 36 oldu. Düşecek dediği enflasyon sadece dört ayda neredeyse ikiye katlandı. Bunlar da tabi, TÜİK ’in makyajlı verileriyle.

“NEBATİ BAKAN DALDIĞI UYKUDAN UYANDI”

“Bugün haziran ayı enflasyon verileri açıklandı. TÜİK’in ağır makyajlı rakamları ile tüketici enflasyonu yüzde 79. Üretici enflasyonu da yüzde 138. ENAG’a göre ise 12 aylık enflasyon yüzde 176. TÜİK’in üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki fark 60 puan. Bu inanılmaz bir rekor, böyle bir makası daha önce hiç görmedik. Tüketici enflasyonu 1998 Eylül ayından bu yana, üretici enflasyonu ise 1995 Şubat ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Erdoğan’ın millete vaatleri birer birer yok olurken Nebati Bakan’ı, geçtiğimiz aralık ayında altı aylık bir uykuya daldı. Altı ay sonra uyandığında da güya çok farklı noktalara gidecektik. Nebati Bakan, daldığı uykudan uyandı. Baktı ki paramız daha da pul olmuş, dış ticaret açığı azalmak bir yana her ay rekor kırmış, enflasyon cephesinde işler altüst olmuş, ondan sonra Nebati Bakan, o kadar uykuya rağmen saçmalamaya devam etmiş. Anlaşılıyor ki Nebati Bakan’ın niyeti, yata yata Bakanlığı bitirmek. Murathan Mungan’ın dediği gibi, ‘Bu ülkede her şey olabilirsiniz lakin rezil olamazsınız.’ Bu işi beceremediniz, kabul edin.”

“TÜİK DELİL KARARTIYOR”

Yılın ilk altı ayında gerçekleşen enflasyon, yüzde 42,4. TÜİK’e göre memur ve emeklilere yılın ilk altı ayı için 32,4 puan enflasyon farkı ödenmesi gerekiyor. Bağımsız iktisatçıların ENAG’ın hesaplamalarına göre, bu yılın ilk altı ayında gerçekleşen enflasyon ise yüzde 71,4. Böyle bakılırsa, memur ve memur emeklisine ödenecek enflasyon farkı, 59,4 puan. TÜİK ile arasında neredeyse iki kat fark var. İşte aradaki bu iki kat fark, TÜİK aracılığı ile yedikleri kul hakkıdır. Biz bu fark nereden kaynaklanıyor diye sorarken, TÜİK madde sepetini açıklamaktan vazgeçti. Veri saklamaya başladı. Delil karartıyor. İstediği kadar eğip büksün.

BİNALİ YILDIRIM ELEŞTİRİSİ

Binali Yıldırım’ın Cumhurbaşkanlığı helikopterine binmesini eleştiren Öztrak, “Çekilen fotoğraflardan, Binali Yıldırım’ı taşıyan helikopterin Cumhurbaşkanlığı helikopteri olduğunu gördük. Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığında görevli bir kişi mi? Hayır. AK Parti’nin Genel Başkanvekili, nasıl oluyor da kendisi, Cumhurbaşkanlığı helikopterine biniyor. Binali Yıldırım bu helikopteri, nasıl ve hangi hakla kullanabiliyor? ” diye sordu

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika