Faizsiz kredi vaadi boş çıktı

Faizsiz kredi vaadi boş çıktı

Ekonomideki kötü gidişten etkilenen küçük işletmelerle esnafa verileceği açıklanan ve başvuran herkese verileceği açıklanan 50 bin liralık KOSGEB kredisinin herkese verilmediği belirtildi. Başvuru yapan kişilerin bankalara...

Ekonomideki kötü gidişten etkilenen küçük işletmelerle esnafa verileceği açıklanan ve başvuran herkese verileceği açıklanan 50 bin liralık KOSGEB kredisinin herkese verilmediği belirtildi. Başvuru yapan kişilerin bankalara yönlendirildiğini ve bankaların birçok başvuruyu geri çevirdiğini açıklayan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, konuyu TBMM gündemine taşıdı. 

Evrensel’in aktardığına göre Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Sarıbal, başvuran herkese verileceği açıklanan faizsiz 50 bin liralık kredinin 27 Şubat’ta neden 20 bin ila 50 bin lira arasına düşürüldüğünü sordu. KOSGEB kredisi için protokol imzalanan 9 bankanın birçok başvuruyu geri çevirdiğine dikkat çeken Sarıbal, zaten borç içinde olan esnafın banka kapılarında boşu boşuna bekletildiğini dile getirdi. 

SÖYLEMDE BAŞKA UYGULAMADA BAŞKA

KOSGEB kredileri için ödemelerin başladığını hatırlatan Sarıbal, “Ancak uygulamada görülüyor ki bu krediler yerlerine ulaşmadığı gibi kredi şartları sunulurken koşulsuz şartsız diye reklam malzemesi ve seçim yatırımı olarak kullanıldı. Ama uygulama aşamasında bankalardan bu kredilerin alınması sonuna kadar zorlanmaktadır. Bu konuda KOSGEB ile 9 adet banka (Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Bankası) protokol imzaladılar.

Ancak bu konuda kamuoyunun bilgilenmesi için açığa çıkarılması gereken karanlık noktalar bulunuyor'' dedi.

SÖYLEM NEDEN DEĞİŞTİ?

Sarıbal TBMM’ye sunduğu yazılı soru önergesinde şu soruları sordu: 

- Yılbaşı öncesi yapılan duyuruda başvuran herkes için faizsiz 50 bin lira kredi verileceği belirtilmiş; bu duyuru çerçevesinde 250 bin KOBİ başvurmuştur. Ancak 27 Şubat’ta yapılan değerlendirmede verilecek kredi miktarı neden 20 bin ila 50 bin lira arasına düşürülmüştür?

- Verilecek olan bu kredinin faizi devlet tarafından karşılanacaktır. Yani bankalara devlet faiz ödeyecektir. Bu faizin ne kadar olacağı belli midir?

İŞİ TIKIRINDA OLAN İÇİN Mİ PLANLANDI

- Bankalar başta Findeks olmak üzere birçok sistemden değerlendirmeye aldıkları KOBİ’eri üst üste ödenmemiş kredi kartı borçları veya gecikmiş ödemeleri nedeniyle KOSGEB tarafından onaylanmış bu kredilerin kullanımını reddetmektedirler. Bazı bankalar bu krediyi çeşitli sebeplerle reddettiğine göre; bu kredi borcu bulunmayan (tabiri caizse işleri tıkırında olan) esnaflar için mi planlanmıştır? 

- Örnek vermek gerekirse A bankası KOSGEB tarafından onaylanmış dosyaların yalnızca yüzde 10’una bu şartlarda kredi verebileceğini belirtmektedir. Kalan KOBİ’ler bu krediyi nasıl kullanabileceklerdir?

- Kredinin kullanımında bir haftayı geride bıraktık; ancak bankaların bu kredileri ödeme konusunda çok istekli olmadıklarını görüyoruz. Hatta bazı bankalarda bu işlemler için ek ücret talep edildiği söylenmektedir. Konuyla ilgili alınan tedbirler nelerdir?

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi