Fark büyük olunca işe yaramadı! AKP’nin 23 Haziran planı ortaya çıktı

Fark büyük olunca işe yaramadı! AKP’nin 23 Haziran planı ortaya çıktı

İddiaya göre, AKP’li sandık müşahitlerine üzerinde itiraz metni bulunan basılı dilekçeler teslim edildi.

İddiaya göre, AKP’li sandık müşahitlerine üzerinde itiraz metni bulunan basılı dilekçeler teslim edildi.

23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini, Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu 800 binin üzerinde bir oy farkıyla kazandı. Öte yandan dün akşam yaşanan sayım süreciyle ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı.

İddiaya göre, AKP’li sandık müşahitlerine üzerinde itiraz metni bulunan basılı dilekçeler teslim edildi. Oyların sayılması sırasında hatalı işlem yapıldığı ifadesi yer alan dilekçelerde AKP lehine verilen ‘geçerli’ oyların ‘geçersiz’ sayıldığı, diğer partilerin aldığı yasa gereği ‘geçersiz’ oylarınsa ‘geçerli’ sayıldığı belirtildi. Söz konusu hazır dilekçelerde ilçe ismi ve sandık numarasının yazılacağı alanın boş olduğu görüldü.

23 HAZİRAN GÜNÜ İLK TELE1 FARK ETMİŞTİ

Esenyurt’ta bir sandıkta henüz oy kullanma işlemi devam ederken AKP müşahitleri tarafından sandık başkanına AKP aleyhine hata yapıldığını gösteren tutanak imzalatılmaya çalışıldığı haberini ilk Tele1 23 Haziran sabahı servis etmişti.

Önceden hazırlandığı belirtilen dilekçelerin seçim biter bitmez müşahitler aracılığıyla sandık kurullarına verildiği, bu durumun sandıklarda büyük karışıklıklara yol açtığı ifade edildi. Nitekim seçim sonucu Ekrem İmamoğlu lehine 800 binden fazla farkla sonuçlanınca, dilekçelerin de bir önemi kalmadı.

Dilekçelerde şu ifadeler yer aldı:

“Sandık başı işlemlerini takip etmek üzere müşahit olarak görevli bulunduğum sandığınızda; OYLARIN SAYILMASI sırasında Partimiz aleyhine olacak şekilde hatalar yapılmıştır.

Şöyle ki; 298 Sayılı Seçim Yasasının 103. Maddesine aykırı olarak, Partimizin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için almış olduğu ve Kanun gereğince GEÇERLİ SAYILMASI GEREKEN OYLAR GEÇERSİZ SAYILMIŞ, Buna karşılık, Diğer partilerin aldığı ve yasa gereği GEÇERSİZ olan oylar ise GEÇERLİ sayılmıştır.

Bu nedenle; Söz konusu GEÇERSİZ Oyların yeniden incelenmesini ve Yasaya uygun olaraktan GEÇERLİ sayılmasını ve itirazımın kabulü ile tarafıma alındı belgesinin verilmesini arz ve talep ederim.”

Söz konusu usulsüzlük itiraz dilekçeleri:

Politika