Faruk Bildirici yazdı: Sığınmacılar ve uzman muhabir gereksinimi

Faruk Bildirici yazdı: Sığınmacılar ve uzman muhabir gereksinimi

...

 “Sessiz İstila” adlı filmle birlikte sığınmacıların varlığı, siyaset gündeminin ilk sıralarına taşınana kadar bu insanlar görülmüyordu.

Az da değil tam 11 yıldır Türkiye’de yaşıyor bu insanlar ve kabul etmek gerekir ki, Suriye’de barış sağlansa, bütün ekonomik koşullar oluşturulsa bile gönüllü ve onurlu geri dönüşleri o kadar kolay değil. Varsayalım ki, büyük bölümü geri döndü ama en azından 1-2 milyon insanın burada kalacağı kesin.

1990’larda Güneydoğu’da Silahlı Kuvvetlerin köyleri yakması ve terör nedeniyle köylerini terk etmek zorunda kalanların batıya ve büyük kentlere göçüne tanık olmuştu bu ülke. Köyünü terk etmiş yaşlı bir adam ile yıllar sonra Diyarbakır’da konuşurken “Köyünüze dönecek misiniz” diye sorduğumda içimi yakan bir yanıt vermişti:

- Bebelerin ayağı asfalt gördü, bundan sonra dönemeyiz.

Suriye’den gelen insanlar için de aynı sorun geçerli. Bu topraklarda doğan, burada büyüyen çocuklarını nasıl götürecekler? Bunca yıl sonra geri dönüş çoğu için mümkün değil artık…

O nedenle devleti yönetenler, mümkün olduğunca çok insanın geri dönüşü için diplomatik çabaların yanı sıra siyasal, sosyal ve ekonomik çözüme yoğunlaşırken, geri dönmeyecek ya da dönemeyecek olanların bu topluma uyumu (entegrasyonu) için de projeler hazırlanmalı.

Medya da geri dönüş ve entegrasyon politikalarına yardımcı olmalı. Ama maalesef medya bugüne değin sığınmacıları sadece siyasetçiler bahsettiğinde, sosyal medyada yalan yanlış paylaşımların hedefi olduklarında ya da bir yerlerde kriminal bir vakanın aktörü olduklarında fark ediyordu.
Yazının devamı için lütfen linki tıklayınız

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Medya