Faslı kadın kısıtlı imkanlar nedeniyle resimlerini "zeytin suyu" ile renklendiriyor

Faslı kadın kısıtlı imkanlar nedeniyle resimlerini "zeytin suyu" ile renklendiriyor

Küçük yaşlardan itibaren çizime ve resme ilgi duyan Faslı Zehra Ahnaş, kısıtlı imkanlar sebebiyle resimlerini renklendirirken boya yerine "zeytin suyu" kullanıyor.

Küçük yaşlardan itibaren çizime ve resme ilgi duyan Faslı Zehra Ahnaş, kısıtlı imkanlar sebebiyle resimlerini renklendirirken boya yerine "zeytin suyu" kullanıyor.

Fas'ın kuzeyindeki Şafşevan iline bağlı dağlık Bab Berred nahiyesinde yaşayan 35 yaşındaki Ahnaş, fotoğraf tutkusunu, karşılaşmış olduğu zorlukları ve uğraşını devam ettirmek için bulmuş olduğu çözümleri AA muhabirine söyledi.

Ahnaş, çizim hayata geçirmeye ufak yaşlarda başladığını, ilkokulda devam ettiğini sadece yaşamış olduğu kasabada ortaokul olmadığı için eğitim yaşamının yarım kaldığını belirtti.

Bölgedeki kısıtlı imkanlar sebebiyle boya malzemesi bulamadığı için fotoğraf tutkusunu da ertelemek zorunda kaldığını söyleyen Ahnaş, kimi zaman sulu boya ile resimler yaptığını, sadece sulu boyaya da oldukça kısıtlı şartlarda ulaştığını ifade etti.

Faslı hanım, yaşamış olduğu bölgedeki durumu, "Aslında burada insanoğlu fotoğraf yapma fikrini umursamıyor, ek olarak bu şekilde kırsal bir alanda fotoğraf meydana getirecek araç-gereç de yok." sözleriyle anlattı.

Zeytinden gelen ilham

Bu imkansızlıklar nedeniyle sevdiği uğraştan uzak, sıkıcı bir dönem geçirdiğini belirten Ahnaş, bu sırada bazı sağlık sorunları yaşadığını da aktardı.

Ahnaş, "2018'de görme yetimi kaybettim. O dönemde Allah'ın bana bir yetenek verdiğini düşünmeye başladım. Kendi kendime yeniden görmeye başlarsam boya malzemesi arayıp bulacağıma ve resim yapacağıma söz verdim." diye konuştu.

Görme yetisine yeniden kavuştuğunda bu sözünü de unutmadığını belirten resim tutkunu Faslı, şöyle devam etti:

"Bu dönemde bir gün zeytin yerken ellerimde bıraktığı izi fark ettim. O anda zeytinin suyuyla resim yapma fikri aklıma geldi. Zeytin bu bölgede çok fazla yetiştiriliyor. Bu olayın ardından ben de zeytin suyuyla resim yapmaya başladım."

Sosyal medyada paylaştığı resimlerin birçok sanatçı ve vatandaş tarafından beğenildiğini söyleyen Ahnaş, "Bu tekniği kullanan çok fazla ressam olmaması da beni resim yapmaya devam etmem konusunda cesaretlendirdi." dedi.

İnsani meseleleri resimlerine taşıyor

Faslı kadın, resimlerinde daha çok ülkesi ile insani meselelere ve çölde gördüğü nesnelere yer verdiğini dile getirdi.

Ahnaş, "Köylük alanda yaşayan kadınlarının çektiği sıkıntıları da önemsiyorum. Kadınlar birçok yeteneğe sahip. Bu yeteneklerini ilerletebilmek için asgari yaşam koşullarını sağlamak ve çok çalışmak gerekiyor." diye konuştu.

Filistin meselesini yakından takip ettiğini ve Filistinlileri desteklediğini vurgulayan Ahnaş, "Gazeteci Şirin Ebu Akile'nin öldürülmesinden çok etkilendim. Hatırasını korumak için resmini çizdim." dedi.

Ahnaş ayrıca Katar'daki Dünya Kupası sırasında üstün başarıya imza atan Fas Milli Takımı'nın bazı oyuncularını da resmettiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.