Fatih Altaylı: Adalete inanmış hakimlerin sürgün edildiği, ezildiği yerde, yargıdan adalet bekleyemezsiniz

Fatih Altaylı: Adalete inanmış hakimlerin sürgün edildiği, ezildiği yerde, yargıdan adalet bekleyemezsiniz

''Adalet birkaç onurlu yargıcın değil, bir milletin meselesidir''

Altaylı, Pınar Gültekin'i öldürüp, parçalayan ve bidonlara saklayan Cemal Metin Avcı'ya verilen hapis cezasını değerlendirdiği yazısında, "Şimdi yaklaşık 11 yıl hapis yatıp çıkacak deniyor lakin ben size söyleyeyim, 5 yıla kalmaz aramızda. Bir kadın cinayeti daha, komik bir ceza ile kapatıldı gitti. Şimdi herkes kızıyor, sövüyor, kararı verenlere. Zırva bir tahrik unsuru ile cezadan büyük bir indirim yapanlara bedduanın bini bir para" ifadelerini kullandı.

İktidarın beğenmediği, hoşlanmadığı, kendi yaklaşımına ters gördüğü hakimlerin ve savcıların sürgüne gönderildiğini kaydeden Altaylı, "Bir parodiye 5 yıl, öldürüp, yakıp, üzerine beton dökmeye 23 yıl ceza ancak yargının siyasetin anlayışına esir hatta köle düştüğü zamanların yargısıdır. Onurlu, hukuka bağlı, adalete inanmış hakimlerin sürgün edildiği, ezildiği yerde, yargıdan adalet bekleyemezsiniz.

Çünkü Adalet birkaç onurlu yargıcın değil, bir milletin meselesidir. Adaleti olmayan bir ülkenin geleceği olmaz. Adil hakimine zulmeden ya da bu zulme seyirci kalanın da! Bugün her şeye rağmen adil kalmaya çalışan hakimler için o sürgünler bir onur madalyasıdır. Boyun eğip tahrik yaratanlar içinse o kararlar bir utanç vesikası" diye ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yargı