Fatih Altaylı: Devlet sizi bile bile öldürecek

Fatih Altaylı: Devlet sizi bile bile öldürecek

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, İzmir'de yaşanan deprem sonrasında yazdığı yazıda hükûmeti eleştirdi ve 'İmar Affı' yasasına tepki göstererek, "Devlet hanginizin enkaz altında kalacağını biliyor" dedi.

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, İzmir'de yaşanan 6.6 büyüklüğündeki depreme ilişkin bugün yazısında "Devlet hanginizin enkaz altında kalacağını biliyor. Çok açık söyleyeyim, büyüklüğüne oranla ucuz atlatılmış bir deprem yaşadık. Ama her zaman böyle olacağının bir garantisi yok. Ve tüyoyu benden almış olmayın ama devlet sizi bile bile öldürecek. Şaka yapmıyorum, devletimiz olası bir depremde, özellikle de İstanbul’da kimlerin öleceğini biliyor" diye yazdı.

"Yüce devletimiz, hangi bina içinde yaşayanlara mezar olacak biliyor"

"Yüce devletimiz, başta İstanbul olmak üzere pek çok kentimizde yıllar süren çabalar sonucu sıkı bir röntgen çekmiş ve olası bir depremde depremin büyüklüğüne göre hangi bina çökecek, hangi bina ayakta kalacak, hangi bina oturulmaz hale gelecek, hangi bina içinde yaşayanlara mezar olacak biliyor." 

Altaylı, "Biliyor da ne yapıyor peki?" sorusunu sordu ve yanıtladı:

"Biliyor da ne yapıyor peki? Hiçbir şey. Yol yapılıyor, köprü yapılıyor, havaalanı yapılıyor, hatta kanal yapmaya çalışılıyor. Ama depremde yıkılacağı belli olan birkaç on bin ev için hiçbir şey yapılmıyor. Enkaz kaldırma çalışmaları bir şey yapmak sayılmıyor."

"484.875 ve 242.604"

"Ve bakın size iki sayı vereyim. 484.875 ve 242.604 bu sayılar ne biliyor musunuz? Birincisi İmar Affı için İstanbul’dan yapılan başvuru sayısı, ikincisi ise İzmir’den. En yüksek başvuru bu iki kentten. Riskin en yüksek olduğu iki kent, ölüme davetiye demek olan İmar Affı’na en çok başvurunun geldiği iki kent.

Buna imkan sağlayan ise devlet."

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

GENEL