Fatih Altaylı isyan etti: Maaşımı dolarla alsam hoşuma gider!

Fatih Altaylı isyan etti: Maaşımı dolarla alsam hoşuma gider!

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'ın ekonomiden anlamadığını iddia ederek "Maaşı dolarla mı alıyorsunuz?" diye soran Berat Albayrak'a “Maaşımı dolarla alsam dolar artışı beni niye ilgilendirsin. Tam aksine hoşuma gider” dedi.

 

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü yazısına Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Ahmet Hakan'a konuk olduğu programı taşıdı. Doların çok yükseldiğini ve tahribatının büyük olduğunu belirten Altaylı, Ahmet Hakan'ın Berat Albayrak'ın sözlerine gereken yanıtı veremediğini söyleyerek Hakan'a tepki gösterdi. Altaylı'nın yazısından öne çıkan kısımlar şöyle:

"EKONOMİDEN ANLAMIYOR"

Yine dolar konuştuğumuz günlere döndük. “1 dolar 1 lira. Güçlü TL güçlü Türkiye” söyleminden “Dolar artışı seni niye ilgilendirsin, maaşını dolarla mı alıyorsun ki!” günlerine. Ekonomiden anlamayan gazetecinin anlamadığı ve söylemediği şu: “Maaşımı dolarla alsam dolar artışı beni niye ilgilendirsin. Tam aksine hoşuma gider.” Sorun gelirin dolar olmasında değil zaten.Sorun giderin dolar olmasında. Mesela... Osmangazi Köprüsü’nden garanti geçiş günde 40 bin. Geçse de geçmese de parası ödeniyor. Çoğunu devlet ödüyor. Her bir araç için belirlenen fiyat TL değil dolar. 35 dolar. Yani günde 1 milyon 400 bin dolar garanti ödemen var. Dolar 4 TL olsa günde 5 milyon 600 bin TL ödeyeceksin. Dolar 7,3 TL olunca 10 milyon 220 bin TL. Düşünün ki, böyle onlarca proje var. Hadi daha geniş bakalım. Türkiye’de özel sektörün 253,5 milyar dolar dış borcu var, döviz cinsinden. Dolar 4 lira olsa bu borç 1 trilyon TL ederdi. Dolar 7,3 olunca 1,8 trilyon ediyor. Gelirinin önemli bir bölümü TL olan özel sektör için bu iyi mi kötü mü? Buna kamunun 169,2, TCMB’nin 8,4 milyar dolar seviyesinde borçlarını da 7,3 ile çarparak ekleyin. Daha da beteri, Türkiye’nin değeri düşüyor. Borsa endeksin dolar karşısında eriyor.

"BİR BAKARSIN Kİ YERLİ VE MİLLİ BİR ŞEY KALMAMIŞ ORTALIKTA"

Bu şu demek elin yabancısı gelip senin şirketlerini leblebi çekirdek parasına satın almaya başlarsa şaşırma. Yerli ve milli derken bir bakarsın ki, yerli ve milli diye bir şey kalmamış ortalıkta. Gayrı safi milli hasılan hesaplanırken de 7,3’e bölünüp dolar karşılığı bulunacak. Milli gelirin de azalacak. Geçen sene 9 bin dolar seviyesinde olan kişi başı gelir, kur farkından bir anda 7 bine inecek. Yani mesele Ahmet’in Mehmet’in dolarla, avroyla maaş alması değil. Hatta tam aksi.

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.