Fatih Altaylı'dan iktidara: AİHM'in "Suriyeliyi yollayamazsınız" kararına sevindiniz mi!

Fatih Altaylı'dan iktidara: AİHM'in "Suriyeliyi yollayamazsınız" kararına sevindiniz mi!

"AİHM’e bağırıp çağırıp fırça atanlarda bu karardan sonra tık yok"

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, Türkiye'den sınır dışı edilen bir Suriyeli sığınmacının lehine verdiği kararı köşesine taşıdı.

Suça karıştığı gerekçesiyle Türkiye'nin sınır dışı ettiği sığınmacı için AİHM'in 12 bin 250 Euro tazminat cezası verdiğini hatırlatan Altaylı, "Varın siz hesaplayın 4 milyon Suriyeliyi istekleri dışında ülkelerine göndermeye kalkışırsak bu iş bize kaç malolacak" dedi.

Altaylı, şu ifadeleri kullandı:

"Ben söyleyeyim. Tam tamına 50 milyar Euro. O da yapabilirsek. Türkiye ile ilgili her beğenmedikleri kararın ardından AİHM’e bağırıp çağırıp fırça atanlarda ise bu karardan sonra tık yok. Derin bir sessizlik. Demek ki bu kararı beğenmişler. 'Biz yollarız lakin AİHM kararı var' bahanesi bulmanın sevinci herhalde. Bilmiyoruz.

Ama bence bu fiyata geri yollamak da hiç fena fikir değil. Toplamı 50 milyar Avro ediyor. Ulusal güvenliği yeniden sağlamak için hiç de yüksek bir maliyet sayılmaz. Vatandaşlığa alınanları ise hiç saymıyorum bile. Onları zaten geri yollamamız mümkün olmadığı gibi. Gerçek sayılarını da zaten bilmiyoruz. Ama belki seçmen listeleri askıya çıkarıldığı zaman tam sayıyı öğreniriz." 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika