Fatih Ormanı’na lüks villa yapımına mahkemeden izin yok

Fatih Ormanı’na lüks villa yapımına mahkemeden izin yok

İstanbul’daki Fatih Ormanı’nı yapılaşmaya açacak projenin nazım imar planı ve uygulama imar planı mahkeme tarafından durduruldu.

Doğuş-Bilgili ortaklığıyla Fatih Ormanı’nda hayata geçirilmek istenen ’Park Orman Tabiat Parkı Projesi’yle ormanda villa tipi konut ve lüks lokanta gibi yapılar inşa edilmesi planlanıyordu. Proje için daha önce alınan ’ÇED gerekli değildir’ kararı İstanbul 13’üncü İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmiş, bunun üzerine yeni bir ÇED raporu hazırlanmıştı. TMMOB Orman Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası da projeye karşı dava açmıştı.

Kuzey Ormanları Savunmasının (KOS) yazılı açıklamasına göre İstanbul 10’uncu İdare Mahkemesi, projenin nazım imar planı ve uygulama imar planını, ’Geri dönüşü olmayan zararlar doğurabileceği’ gerekçesiyle durdurdu. Kararda, imar planlarının, ormanda yapılaşma koşulları oluşturan ve inşaat alanını arttırıcı şekilde olduğu, plana dayanarak yapılan inşaat projesinin nitelik ve nicelik açısından konaklama niteliğini kalıcı hale getirdiği kaydedildi. Projenin şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına uygun olmadığı da vurgulandı.

ORMANI GERİ İSTEDİLER
Mahkeme kararıyla birlikte KOS ve Don Kişot Bisiklet Kolektifi üyeleri de dün ormana giderek eylem yaptı.

Burada basın açıklamasını okuyan Cenk Çalışır, Fatih Ormanı’nı inşaat sermayesinden korumayı başardıklarını söyledi. Çalışır, ’Parkorman’ adıyla orman içine villalar, çarşı, çok amaçlı salon, otoparklar yapmak isteyen Doğuş ve Bilgili Holdinge karşı mücadelelerinde önemli bir yasal kazanımla yeni bir aşamada olduklarını kaydetti.

Açılan davayla uzun devreli gelişme planının durdurulduğunu aktaran Çalışır, ”Bu gelişmeyle Serdar Bilgili ve Ferit Şahenk’in Fatih Ormanı’nı eğlence parkına çevirme projelerini gerçekleştirmek için yasal bir dayanakları kalmadı” dedi. Grup, Fatih Ormanı’nın Kuzey Ormanlarının bir parçası olduğunu vurguladı.