Fatih Tezcan hakkında suç duyurusu

Fatih Tezcan hakkında suç duyurusu

Fatih Tezcan hakkında suç duyurusu Avukat Begüm Kocamaz Şahin, Fatih Tezcan’ın Twitter hesabında paylaştığı ,“... CHP’nin hileleri patlar, seçim sonucu değişir ama CHP, HDP, Ekrem İmamoğlu ve kuyrukları kabul etmez, 'Oyla değilse zorla!' derlerse, Marmara’yı...

Avukat Begüm Kocamaz Şahin, Fatih Tezcan’ın Twitter hesabında paylaştığı ,“... CHP’nin hileleri patlar, seçim sonucu değişir ama CHP, HDP, Ekrem İmamoğlu ve kuyrukları kabul etmez, 'Oyla değilse zorla!' derlerse, Marmara’yı kan götürse de İstanbul’u vermeyiz." ve “FETÖ Kemalizm’in Özbeöz evlâdıdır! Bu ülkede 2 vesayet vardır ve bunlar gizli ortaktır: Kemalist Terör Örgütü ve Fetullahçı Terör Örgütü! Dün bunları söylediğimde birileri inanmıyordu! Bugün? YSK Hâkimleri Türk Devleti’ne FETÖ ile birlikte Yargı Darbesi yapıyor ve hepsi Kemalist!" ifadeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Fatih Tezcan, 3 Nisan günü twitter hesabından 31 Mart yerel seçimlere dair yaptığı paylaşımda korkunç ifadelerde bulunmuştu.  Tezcan attığı mesajlarında “Oyla değilse zorla derlerse, Marmara'yı kan götürse de İstanbul'u vermeyiz… FETÖ Kemalizm'in Özbeöz evlâdıdır. Bu ülkede 2 vesayet vardır ve bunlar gizli ortaktır: Kemalist Terör Örgütü ve Fetullahçı Terör Örgütü. Dün bunları söylediğimde birileri inanmıyordu. Bugün? YSK Hâkimleri Türk Devleti'ne FETÖ ile birlikte Yargı Darbesi yapıyor ve hepsi Kemalist” ifadelerine yer vermişti. İstanbul Barosuna kayıtlı avukat Begüm Kocamaz Şahin, Tezcan'ın olay yaratan paylaşımları için Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

“RAKİP PARTİNİN SEÇMENLERİNİ ÖLDÜRME ÇAĞRISINDA BULUNDU”

Avukat Begüm Kocamaz Şahin, dilekçesinde Fatih Tezcan'ın skandal sözlerine yer vererek bu paylaşımlarda ‘Halkı kin ve düşmanlığa sürükleme’ ‘Hakaret’ ‘Suç işlemeye tahrik’ ve ‘Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret’ suçlarının unsurları bulunduğuna yer verdi.  Avukat Şahin dilekçesinde şu detaylara dikkat çekti: “Şüpheli gazeteci yazar Fatih Tezcan 53.900 takipçisi bulunan twitter hesabında yapmış olduğu paylaşımları ile her ne kadar hukuken ifade özgürlüğü sınırsız olsa da, şüphelinin beyanları ifade özgürlüğünün ötesinde kamu barışına zarar veren niteliği haiz olmasından dolayı, TCK md. 216 ve TCK md. 214’te düzenlenen suçlar işlenmiştir. Halkı kin ve düşmanlığa sürükleme suçunda, sosyal sınıf bakımından farklı özelliklere sahip tahrik edilen ve aleyhe tahrikin yöneldiği farklı halk kesimleri, suçun maddi konusunu oluşturmaktadır… ‘Kan götürme’ ibaresiyle resmen seçmen kitlelerine, özellikle kendisinin destek verdiği siyasi partinin seçmenlerine, rakip partinin seçmenlerini öldürme çağrısında bulunarak, TCK md. 214’te düzenlenen suç işlemeye tahrik suçunu işlemiştir.”

‘İÇ SAVAŞ ÇAĞRISI YAPTI’

Dilekçesinin devamında avukat Şahin, yerel seçimlere binaen oy sayımlarında tartışmaların devam etmekte olduğunu hatırlatarak, Cumhuriyet Halk Partisi ve Adalet ve Kalkınma Partisi arasındaki seçim özelindeki gerginliğin yaşanmakta olduğu süreçte, Fatih Tezcan'ın sosyal medyasındaki ifadelerinin kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlike ortaya çıkardığını vurguladı.

Avukat Begüm Kocamaz Şahin, “Halkın bir kesimi üzerinde tahrik konusu öldürme fiilinin işleneceği hususunda duyulan endişeyi haklı kılacak etki oluşturmaktadır. Bunun en belirgin örneği çeşitli sosyal medya platformlarında, bu paylaşımların ‘Fatih Tezcan’ın iç savaş çağrısı' olarak kişiler üzerinde oluşturduğu iç savaş çağrısıdır.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü ve Atatürkçü düşünceyi savunan toplumun bir kesimine açıkça ‘Terörist’ diye hakaret edildiğini belirten avukat Begüm Kocamaz Şahin, “Fatih Tezcan, Atatürk'ün hatırasına alenen sövmüş ve hakaret etmiştir. FETÖ terör örgütü ile bağdaştırmıştır. Terörizm yakıştırması seçim sürecinde bu şekilde yapılması, toplumun farklı kesimleri arasında kin ve düşmanlık yaratacak niteliktedir” dedi.

“SORUŞTURMA BAŞLATILIR VE HAK ETTİĞİ CEZAYI ALIR”

Sözcü'ye açıklamada bulunan avukat Begüm Kocamaz Şahin “Fatih Tezcan isimli şahsın twitterdaki paylaşımları toplumun algısına ‘Fatih Tezcan'ın İç Savaş Çağrısı' olarak sirayet etmiştir. Henüz İstanbul'a ilişkin seçim sonuçları netlik kazanmamışken, Tezcan'ın paylaşımları halkı kin ve düşmanlığa sürüklemekte, resmen birbirine rakip parti seçmenlerini, birbirilerini öldürmeye tahrik etmektedir. Bu nedenle Tezcan hakkında suç duyurusunda bulundum. Umuyorum ki seçim gerginliğinin doruk noktasına ulaştığı şu günlerde toplumu daha da gerginliğe sürükleyen bu paylaşımlardan dolayı bu kişi hakkında Türk Ceza Kanunu'nun ilgili hükümleri uyarınca gereken soruşturma başlatılır ve hak ettiği cezayı alır” diye konuştu.<>

"Fatih Tezcan hakkında suç duyurusu" haberi, 13 Nisan 2019 tarihinde yazılmıştır. Son Dakika kategorisi altında bulunan Fatih Tezcan hakkında suç duyurusu haberi 2019 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Fatih Tezcan hakkında suç duyurusu 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Son Dakika konusunda 14 Nisan 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 03:32 İsrail ordusu çekildi, Han Yunus'ta 16 sivil öldü
 2. 03:30 İsrail'den İran saldırısına yanıt geldi: “Sonuçlarına katlanacaklar”
 3. 03:29 Bu 2 malzemeyle duşakabin camları ışıl ışıl oluyor!
 4. 03:27 Kanada’dan vatandaşlarına İsrail'e seyahat uyarısı geldi
 5. 03:09 Gerilim artıyor: Biden hafta sonu tatilini yarıda kesti
 6. 03:03 Çin'de doğal afetler yüzünden 3,3 milyar dolarlık fatura çıktı
 7. 02:59 ABD'nin Ortadoğu'ya takviye gönderdiği iddiası ortaya atıldı
 8. 02:57 Elektrikli otomobil satışları artıyor: 3'e katlandı
 9. 02:51 ABD Başkanı Biden açıkladı: İsrail'in güvenliğine olan bağlılığımız tam
 10. 02:42 Ahmet Davutoğlu’ndan İran İsrail yorumu: Netanyahu gerilimi artırmaya çalışıyor
 11. 02:39 Fernando Santos açıkladı: Rakibimiz hiç olmayan pozisyondan gol buldu
 12. 02:36 THY, İran’ın İsrail’e saldırısından sonra birçok seferini iptal etti
 13. 02:34 Akaryakıta İran-İsrail savaşı darbesi geldi: Hemen deponuzu doldurun
 14. 02:30 İran-İsrail geriliminin peşinden Davutoğlu açıkladı
 15. 02:25 İran, İsrail'e saldırdı: Bitcoin sert düştü
 16. 02:02 Beyaz Saray açıkladı: İsrail'e desteğimiz tam
 17. 01:58 THY ve Pegasus'dan sefer iptali: İran, Ürdün, Irak ve Lübnan'a seferler yok
 18. 01:55 Tüm dünyadan İran'a kınama mesajları: "Durum Endişe Verici"
 19. 01:51 Tahran'a ABD yapımı tuzak! İsrail'in gerilimi artırma planı
 20. 01:48 İran lideri Hamaney: "Siyonist rejim ektiğini biçecek"
Haberleri