Fatma Adaş’dan Anne Adaylarına Tavsiyeler

Fatma Adaş’dan Anne Adaylarına Tavsiyeler

Doğuma Hazırlık Eğitmeni ve Emzirme Danışmanı Fatma Adaş, anne adayların en merak ettiği konulara ilişkin tavsiyelerde bulundu.


Kadınların gebe olduklarını öğrendiğinde çok mutlu olduğunu ve böylece bir ‘yolculuğun’ başladığını söyleyen Fatma Adaş, doğum yaklaştıkça mutluluğun yerini endişenin aldığını ifade ederek şöyle konuştu:
“Bunun en büyük nedeni duyduklarımız, izlediklerimiz ve yaşadıklarımız olabilir. Doğuma hazırlığı çokça alışveriş olarak düşünebiliriz bazen. Kıyafetler, bebek arabası, yeni eşyalar, yeni bir oda hatta belki yeni bir ev… Oysa ki el kadar bebeğimiz bunların hiçbirinin farkında bile değildir.”
Doğuma hazırlık eğitimlerinin işlevlerinden de bahseden Fatma Adaş, “Doğuma hazırlık eğitimlerinde çiftler sürece ayak uydurmayı öğrenir. Kasları, hormonları tanır nerde nasıl çalıştıklarını bilir ve son olarak işi yani doğumu bu işi bilen bebeğe ve bilge kadın bedenine bırakır. Eğitim alan babalar kadına, bebeğe ve doğuma dair gerçek ve doğru bilgiye sahip olur. Zaman geldiğinde paniklemez aksine eşinin en büyük destekçisi olur” ifadelerini kullanarak sözlerini şöyle sürdürdü:
“Her şeyin yolunda olduğu doğal bir doğum sonrası bebeğin yanında; bir anne, bir baba ve sağlıklı bir aile de doğmuştur. Toplumun en küçük yapı taşının aile olduğunu düşünürsek güzel sağlıklı bir toplum için doğuma hazırlık büyük bir adımdır.”


‘ANNE SÜTÜ KARIN DOYURMAYA YARAYAN BİR İÇECEK DEĞİLDİR’


Anne sütünün önemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Adaş, “Anne sütü sadece karın doyurmaya yarayan bir içecek değildir. Bebeği hastalıklara karşı korur, gelişimi için gereklidir ve anne bebek arasında güçlü bir bağ kurulmasına yardım eder. Bütün canlı yavrularının beslenmesinin en doğal ve normal yoludur” dedi.
Emzirmenin anneye olan faydalarına da değinen Adaş, “Emzirme annenin doğum sonu çabuk iyileşmesi ve kilo vermesini sağlar, kalp damar hastalıklarına ve kanser riskine karşı korur. Lohusalık sendromuna karşı da korurken emziren anneler daha rahat ve kaliteli uykuya sahiptirler” ifadelerini kullandı.
Emzirmenin önündeki en büyük engelin çevrenin de büyük payının olduğu kaygılar olduğunu belirten Adaş, sözlerini, “Bebeğini doyuramayacağı endişesiyle bazen anneler formül süte başlar. Oysaki yedi tane yavrusu olan bir anne kedi sadece uzanır ve yedi yavrusunu doyurur. Bilir ki yavrularının sayısına göre vücudu süt üretecektir” diyerek sonlandırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem