'Faytondan in, bisiklete bin'

'Faytondan in, bisiklete bin'

Yaşam savunucuları, “Faytondan in, bisiklete bin'' sloganıyla Kadıköy’deki Beşiktaş Adalar İskelesi’nden bir araya gelerek Bostancı’ya doğru pedal çevirdi.Daha sonra Bostancı Adalar İskelesi önünde bir araya gelen yaşam...

Yaşam savunucuları, “Faytondan in, bisiklete bin'' sloganıyla Kadıköy’deki Beşiktaş Adalar İskelesi’nden bir araya gelerek Bostancı’ya doğru pedal çevirdi.

Daha sonra Bostancı Adalar İskelesi önünde bir araya gelen yaşam savunucuları, “Halka bisiklet atlara özgürlük'' başlıklı bildirileri sokaktan geçen yurttaşlara dağıttı.

Eylem boyunca, “Faytonlar kırılsın beygirlere özgürlük'' sloganı atıldı.

''SÖMÜRÜ BİÇİMLERİ TARİHE KARIŞMALI’
Bildiri dağıtımının ardından açıklama yapan Don Kişot Bisiklet Kolektifi Üyesi Betül Köse, atların kendilerine vurulan kırbaçların esaretinde insana hizmet için kullanıldığını belirtti.

Köse, “Eğlence, taşıma, eğitim ve hayvan sevgisi maskesi altında, hayvan istismarı üzerinden sürdürülen tüm ticari faaliyetlerin ve sömürü biçimlerinin artık tarihe karışması gerekiyor'' ifadelerini kullandı.

Hayvanlara binlerce yıllık adalet borçlarının olduğunu dile getiren Köse, şöyle devam etti:

“Atlar için köleliğin hüküm sürdüğü İstanbul Adalar ve faytonculuk yapılan her yerde, faytonculuk adı altında atlara yapılan zulme ve adına kaza denilen cinayetlere derhal son verilmelidir. Faytonculuk yapılan her yerde ''daha az fayton’ veya ''atlar için daha iyi yaşam koşulları’ değil, atlı faytonlar kaldırılmalıdır. Atlara özgürce yaşam hakkı derhal geri verilmelidir. Bizim türümüzün eşit ve özgürce yaşam hakkı onlarınkinden üstün değildir.''

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem