Fazıl Say'ın ders kitabından çıkartılması Meclis gündeminde

Fazıl Say'ın ders kitabından çıkartılması Meclis gündeminde

ABC Haber MerkeziCHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, piyanist Fazıl Say’ın isminin müfredattan çıkartılmasını Meclis gündemine taşıdı. Altıok, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması...

ABC Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, piyanist Fazıl Say’ın isminin müfredattan çıkartılmasını Meclis gündemine taşıdı. Altıok, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı yazılı soru önergesinde "Kariyeri ulusal ve uluslararası başarılarla dolu dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say’ın adı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın askıya çıkardığı ortaöğretim müzik dersi taslağında 12’nci sınıfta işlenecek konular arasında yer alan 'Müzik Kültürü' ünitesindeki 'ülkemizdeki klasik batı müziği yorumcularına örnekler verir' maddesinden çıkarılmıştır" ifadelerini kullandı. 

Buna benzer başka uygulama olup olmadığını soran Altıok, "Ders taslağından çıkartılan başka örnek ve usta sanatçı var mıdır? Varsa bu sanatçılar kimlerdir? Sanatçıların, müzik dersi taslağından çıkarılmasının gerekçeleri nelerdir" dedi.

HER SANATÇI İÇİN BÖYLE KARARLAR ALACAK MISINIZ?
Fazıl Say'ın AKP hükümetini eleştiren açıklamaları bulunduğunu hatırlatan Zeynep Altıok, "Hükümetinizi eleştiren her sanatçı için böyle kararlar mı alacaksınız?" diye sordu.

MEB'in askıya çıkarttığı bu müzik dersi taslağının kimler taradından hazırlandığını soran CHP Genel Başkan Yardımcısı Altıok, Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'a "Söz konusu taslaktan Fazıl Say’ın adının çıkartılması için sizin veya bir başka hükümet yetkilisinin verdiği yazılı ya da sözlü bir talimat var mıdır?" sorusunu yöneltti.

HATADAN DÖNECEK MİSİNİZ?
CHP'li Altıok, ayrıca İsmet Yılmaz'a, Fazıl Say'a yapılanın bir hata olarak değerlendirilip değerlendirilmediğini, hata olarak değerlendiriliyorsa da düzeltmek için bir çalışma yapılıp yapılmayacağını sordu.

Fazıl Say'ın İzmir Marşı yorumu:

">

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem