Ferhat Encü tahliye oldu

Ferhat Encü tahliye oldu

KOCAELİ F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü tahliye edildi.Terör soruşturması kapsamında Şırnak'ta nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince 4 Aralık 2016 tarihinde tutuklanan ve Kocaeli F Tipi Cezaevi'nde...

KOCAELİ F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü tahliye edildi.

Terör soruşturması kapsamında Şırnak'ta nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince 4 Aralık 2016 tarihinde tutuklanan ve Kocaeli F Tipi Cezaevi'nde bulunan Ferhat Encü akşam saatlerinde tahliye edildi.

Cezaevi çıkışında Ferhat Encü kendisini bekleyen HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, yakınları ve partililerle kucaklaştı.

Cezaevi çıkışında açıklama yapan ve ülkede barış ve huzur içerisinde yaşamak istediklerini söyleyen Ferhat Encü, "Bu tahliyeye sevinecek değiliz. İki eş başkanımızın içeride olması, diğer milletvekili arkadaşlarımızın içeride rehin tutulması ve 70'e yakın belediye eş başkanları ve parti yöneticilerimizin bir çok il başkanlarımızın siyasi kararla içeride olması Türkiye'de hukuk sisteminin iktidara ne kadar endeksli olduğunu ve nasıl bir siyasi kararla rehin tutulduğunun göstergesidir. Referandum süreci içerisinde bizi çalıştırmamak istemeleri, halkımıza baskılar, tutuklamalar, gözaltılarla referandumda evet çıkarmak istemeleri bunun açık göstergesidir. Biz bu saçmalığın bir an önce son bulup tüm arkadaşlarımızın özgürlüğüne kavuşmasını ve bu ülkenin barış ve huzur içerisinde gelecekte bütün etnik yapıların ve farklı inançların bir arada yaşamasını istiyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz. Siyasi bir kararla buradayız. Dosyalarımız incelenirse sırf halkımızın taleplerini dillendirdiğimizden içeride rehin olduk. Kimseden çekindiğimiz ve korktuğumuz yoktur. Bu ülkenin barışa ve huzura kavuşmasını istiyoruz. Başta eş genel başkanlarımız olmak üzere ve tüm arkadaşlarımız umarım özgürlüğüne kavuşurlar" dedi.

Encü, 4 Kasım'da HDP'ye yönelik yapılan operasyonlarda tutuklanarak Kandıra F Tipi Cezaevi'ne sevk edilmişti.

Encü hakkında 20 Ocakta 5 yıl önce 34 kişinin öldüğü hava saldırısından sonra Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Gülyazı Köyü'ne taziyeye gelen Uludere Kaymakamı Naif Yavuz'a linç girişiminde bulunduğu iddiasıyla yargılandığı davada da tahliye kararı verilmişti.

">