Fethullah Gülen: Erdoğan parti kurmak için yanıma geldi

Fethullah Gülen: Erdoğan parti kurmak için yanıma geldi

15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olmakla suçlanan Fethullah Gülen, Alman ZDF kanalına konuştu. Gülen, uzun zamandır listelerin hazırlandığını, ancak tasfiye için Erdoğan'ın uluslararası kamuoyunu ikna etmek maksadıyla...

15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olmakla suçlanan Fethullah Gülen, Alman ZDF kanalına konuştu. Gülen, uzun zamandır listelerin hazırlandığını, ancak tasfiye için Erdoğan'ın uluslararası kamuoyunu ikna etmek maksadıyla darbe girişimini tertiplediğini iddia etti. Gülen, 15 Temmuz darbe girişimi için "senaryo" dedi.

Gülen, darbe gecesi yaşananlar için de "yüze göze bulaştırılmış bir senaryo gibiydi" ifadelerini kullandı.

27 Mayıs ve 12 Mart gibi darbelerde kendisinin "paletler altında ezilenlerden" olduğunu ileri süren Gülen, "Türkiye'nin allahın izniyle bu badireyi de atlatacağına inanıyorum" dedi.

Gülen, darbe girişimine katılan askerlerle bağı olduğu kanıtlanırsa, tüm suçlamalara seve seve katlanacağını söyledi.

Fethullah Gülen, Türkiye hükümetine, darbenin araştırılması için uluslararası bir komisyon kurulması teklifi yaptığını da belirtti.

AKP'nin ABD'ye Gülen'in iadesi için gönderdiği belgeler için "boş kağıtlardan ibaret" diyen cemaat lideri, ABD'de adalet olduğunu daha önce gördüğünü ve yine bunu göreceğini düşündüğünü söyledi.

Gülen, Türkiye'de idamın kaldırıldığını, ancak "haya hissini kaybetmiş insanların yüzüne tükürdükten sonra" idam edilmeyi tercih edeceğini savundu.

"PARTİ KURMAK İÇİN BANA GELDİ"

ABD'nin kendisini "bağrına bastığını", bu nedenle "bu koca millete" saygısızlık etmemek için elini kolunu sallayarak ABD'den gitmek istemediğini söyleyen Fethullah Gülen, Erdoğan'la birkaç kez buluştuğunu, bir seferinde Erdoğan'ın kendisine Necmettin Erbakan'dan ayrılarak yeni parti kurmak, kendisinin de fikirlerini almak istediğini söylediğini aktardı. Gülen, Erdoğan'ın görüşmenin ardından yanından ayrılırken arkadaşlarına "Önce bunların hakkından gelmek lazım" dediğini iddia etti. 

Erdoğan'ın kendisinin adını hiç anmadığını ancak verdiği destek nedeniyle "Pensilvanya'ya teşekkür ederim" diyerek kendisine teşekkür ettiğini söyledi. Gülen, hayatında hiç oy vermediğini de sözlerine ekledi.

Gülen Erdoğan'ı da "demokrasi, insan hakları, Avrupa Birliği, NATO" dediği için desteklediklerini kaydetti.

"ERDOĞAN PARANOYAK"

Fethullah Gülen, Erdoğan'ın güç zehirlenmesi yaşadığını iler sürerek, Cumhurbaşkanı'nın "paranoyak" olduğunu öne sürdü.