Fethullah Gülen kimlere sosyetik isimler koyuyordu?

Fethullah Gülen kimlere sosyetik isimler koyuyordu?

Ankara'da devam eden "FETÖ Ana Çatı" davasının bugünkü celsesi Hüseyin Gülerce'nin tanıklığı ile başladı. FETÖ ile tanışmasını anlatan Gülerce, kendisinin "legal görünümlü illegal yapının legal görünümü" olduğunu,...

Ankara'da devam eden "FETÖ Ana Çatı" davasının bugünkü celsesi Hüseyin Gülerce'nin tanıklığı ile başladı. FETÖ ile tanışmasını anlatan Gülerce, kendisinin "legal görünümlü illegal yapının legal görünümü" olduğunu, ama bunu bilerek yapmadığını söyledi. Fethullah Gülen için, "En büyük numarası tavşana kaç tazıya tut yapmaktır. İnsanlarla kedinin fareyle oynadığı gibi oynar. İnsanların onuruyla oynayan biri" diyen Gülerce şöyle devam etti: "Bu teşkilat Fethullah Gülen'den ibarettir, kendini mehdi zannediyor. Taban da öyle zannediyor. 15 Temmuz bile bu insanları çözmez. Fethullah Gülen iki yerde açık verdi. Birincisi, Bylock, ikincisi, her yıl aynı zamanda Türkiye'den Pensilvanya'ya giden temsilcileri. CIA'nın haberinin olmaması mümkün değil. MOSSAD habersiz olabilir mi? Bylock, bu kadar tedbirli biri niye bu programla herkesi kayıt altına alıyor? Ben yanarsam bitersem, herkes yansın bitsin diye. Fethullah Gülen'i anlamak, bir şemaya oturtmak ancak Gülen'i konuşturmakla mümkündür. Tutuklular her şeyi söylemez.

İtirafçılar da söylemez. Çünkü kendi hayatlarını boşa çıkarmış olurlar. O yüzden bu örgütü bir şemaya bağlayamıyorum. Bir de taşeron isimler var. Bana göre bunlardan biri Alaaddin Kaya'dır. İtirafçıların anlattıkları ile bu yapıyı şemaya oturtabilirsiniz, ama puzzleın en hayati parçaları Fethullah Gülen'dedir... O ayılma bayılmaları Hollywood oyuncusu gibi. Bu konuda da CIA'dan psikolojik destek aldığını düşünüyorum. Bu aktörü taklit eden birkaç kişi var. İşte biri o Pekmezci denilen, hani sarılmış falan ya."

FETHULLAH GÜLEN KİMLERE SOSYETİK İSİMLER KOYUYORDU

Gülerce ifadesinin devamında "aldatıldık" söylemine yönelik eleştirilere cevap verip, "Biz aldatılmadık, ihanete uğradık. Eşlerin aldatması gibi. Bu aslında ihanettir. İhanet devletlere de milletlere de yapılır. Casuslar tarafından da yapılır. Öte yandan tövbe etmiş adama hala şunu da yaptınız bunu da yaptınız denir mi? Sen hala FETÖ diyemiyorsun" dedi. Gülerce örgütün yöntemlerinden örnek verirken Fethullah Gülen'in genelde çocuklara sahabe isimleri koyarken önü açık kişilerin çocuklarına "sosyetik" isimler verdiğini kaydetti. Gülerce bir kaymakamın yaşadıklarını anlatırken de şunları söyledi: "Kaymakama biraz kendini gizle demişler. O da nasıl yani diye sorunca mesela şarap ikram edildiğinde al, içine tuz atarsan dinen mahzuru yok demişler."

İfadesini 12.35'te tamamlanan Gülerce mahkeme başkanının davanın sanıklarıyla ilgili sorularını cevaplandırmaya başladı.

“DİZİNİN DİYALOGLARINI GÜLEN'E AKTARIRDI''

Mahkeme başkanından oturmak için izin isteyen Gülerce getirilen sandalyenin konuluş şekli sebebiyle sanıklarla yüz yüze konuştu. Sanık Abdülkadir Aksoy'u sadece Fethullah Gülen davasının avukatı olarak bildiğini belirten diğer sanıklar hakkında şöyle konuştu:

"Alaaddin Kaya'yı çok iyi tanıyorum. Fethullah Gülen nezdinde önemli bir isim, ama bir Mustafa Özcan da Şerif Ali Tekalan da değildir. Alaaddin Kaya'yı o kozmik yapıya sokamam, vicdana sığmaz. İlhan İşbilen'i de tanıyorum, şu saniyeye kadar da aramızda kırıcı bir şey olmadı. Hidayet Karaca'yı çok iyi tanıyorum. Unutmam odasının arkasındaki odada 10 dakika karanlık oda dizisinin diyaloglarını Gülen'e aktardı. Onunla hemen her gün konuşanlardan biriydi Karaca. Bu da doğaldı, televizyon bu, gazete gibi sayfa fakslanamaz ki. Ona danışılması normal, yanlış olan bunu inkar etmeleri. Karaca'nın Gülen'in Ekrem Dumanlı gibi çok güvendiği, önemli sırlarını tevdi ettiği bir insan olduğunu düşünüyorum."

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem