Fethullah Gülen'in damadı darbeyi lavaşçıdan öğrenmiş

Fethullah Gülen'in damadı darbeyi lavaşçıdan öğrenmiş

Konya'da Gülen cemaatine yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan 10 belediye işçisi ve memur 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmaya başlandı. Yargılananlar arasında Fethullah Gülen'in yeğeniyle evli olan Suat Adıyaman, "Belediyede...

Konya'da Gülen cemaatine yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan 10 belediye işçisi ve memur 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmaya başlandı. Yargılananlar arasında Fethullah Gülen'in yeğeniyle evli olan Suat Adıyaman, "Belediyede Gülen'in damadı olarak biliniyordum. 15 Temmuz'da darbeyi bir lavaşçı arkadaştan öğrendim" dedi.

Konya 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlayan davaya tutuklu 10 sanık, taraf avukatları ve yakınları katıldı. Hazırlanan iddianamede sanıkların "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmaları istendi.

Sanıklar arasında Fethullah Gülen'in yeğeniyle evli, Meram Belediyesi'nin engelli kadrosunda emlak servisinde işçi olarak çalışan ve yüzde 40 işitme engelli raporu olan Suat Adıyaman da bulunuyor. Maneviyatını güçlendirmek için cemaatin sohbet toplantılarını katıldığını belirten Adıyaman, savunmasında ''Erzurumluyum ve Mehmet Kırkıncı hocaefendinin medreselerinde talebelik yaptım. Konya'ya 2005'te geldiğimde burada lise arkadaşım, cemaatin risale derslerine katıl dedi. Ben de bu örgütün sohbetlerine katıldım. Bekardım, kimsem yoktu. Maneviyatımı güçlendirmek için bunlara katılıp ev sohbetlerine gittim. 2006 yılında görücü usulüyle evlendim. Eşim hafız, burada İlahiyat Fakültesi'nde okudu. Zaman zaman KPSS sınavlarına da girdi ama kazanamadı. En son da KOMEK'te Kuran kursu eğitimi veriyordu" dedi.

'LAVAŞÇIDAN ÖĞRENDİM'
Meram Belediyesi'nde çalıştığı sırada 'Fethullah Gülen'in damadı' diye bilindiğini ifade eden Adıyaman, "Belediyede Fethullah Gülen'in damadı diye anılıyordum. O zamanlar popüler olduğu için sürekli bana gelenler oluyordu. Suat bey çocuğumu dershaneye, özel okula yazdıracağım yardımcı olun diyorlardı. Akrabalığım olduğu için sanki bu örgütün tüm kademesini bildiğimi sanıyorlardı. 15 Temmuz'da misafirlerim vardı. Televizyon seyretmiyordum. Erzurumlu lavaşçı bir arkadaş aradı ondan öğrendim" dedi.