FETÖ sanığı: Oy kullanmaya başladığım günden beri AKP'ye oy verdim

FETÖ sanığı: Oy kullanmaya başladığım günden beri AKP'ye oy verdim

Özel Kuvvetler Komutanlığı ana davası Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesinde başladı. İkisi firari, toplam 69 sanıklı dava için iki duruşma salonu kullanılıyor. Sanıkların bulunduğu salona sadece avukat ve gazeteciler alınırken...

Özel Kuvvetler Komutanlığı ana davası Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesinde başladı. İkisi firari, toplam 69 sanıklı dava için iki duruşma salonu kullanılıyor. Sanıkların bulunduğu salona sadece avukat ve gazeteciler alınırken sanık yakınları diğer salonda ve ekrandan duruşmayı izledi. Duruşma başlamadan salonda köpekli arama yapılırken, güvenliği polis ve jandarmanın yanı sıra ÖKK MAK timi sağladı. Davanın mağdur müştekilerinden ÖKK Zekai Aksakallı'nın gelmediği duruşmada şehit Ömer Halisdemir'in eşi ve kardeşleri ile İsmail Oğuz hazır bulundu. Sanıkların kimlik tespitinin ardından savcı Mustafa Manga iddianameyi okumaya başladı.

“BİR AYAĞIMI MAYINA BASARAK CUDİ'DE BIRAKTIM''

Sanıkların savunmalarının alınmasına alfabetik sırayla başlandı. İlk sanık Albay Adem Loga 15 Temmuz mesai bitiminde izne ayrılıp, Haymana'ya otele gittiğini, görevlendirme listesinde adı olduğu için tutuklandığını belirtip, ağlayarak şunları söyledi: "27 yıllık üniformamdan bilgin, tasarrufum, dahlim olmayan bir liste yüzünden ayrıldım. Halı sahada maç bile yapılmadan önce dünya planlama yapılır. Darbe gibi vahim bir olayı planlıyorsan son gece gel hadi seni de alıyoruz denmez. Kanıttan ziyade kanaate dayanıyor. Darbeden haberim olsa o gece ayrılmaz biraz daha bekler, müdahil olurdum. 22 yılım ÖKK'de geçti. Bir ayağımı mayına basarak Cudi'de bıraktım. Gazi olarak protezle sonuna kadar görevime devam ettim. Benim gibi engelli ve bir ayağı olmayan bir insan nasıl darbe yapar?"

OY KULLANMAYA BAŞLADIĞINDAN BERİ AKP'YE OY VERDİM

İfade veren ikinci sanık 15 temmuz gecesi nizamiye nöbetçisi olan Ahmet Aslan kendisine, "Ankara genelinde IŞİD eylem yapacak, tüm giriş çıkışlar durduruldu" bilgisinin verildiğini, olayları nöbet yerinden kamerada izlediğini, kimseye ateş emri vermediğini, kimseye ateş açmadığını anlattı. Aslan, oy kullanmaya başladığından beri AKP'ye oy verdiğini söyleyince başkan İsmail Ademoğlu, "Bunu sormuyorum. Ona girersek buradan çıkamayız" dedi. Ahmet Aslan savunmasını, "Fethullah Gülen terörist başıdır, şarlatandır. Ben cumhurbaşkanımızın sesini duyduğumda ağlayacak gibi oluyorum. Benim yanımda kimse Ak Parti’ye laf söyleyemez" sözleriyle tamamladı.

MAHKEME BAŞKANI’NDAN TEPKİ

14.30'da başlayan duruşmanın öğleden sonraki bölümünde Piyade Teğmen Ahmet Müfik Küçük KKTC'de görevli olduğunu, kurs için Ankara'da bulunduğunu, 15 Temmuz'daki mezuniyet töreninin ani bir karar ve Genelkurmay Başkanı’nın programı gerekçesiyle 14'üne alındığını belirterek, "tören 14'ünde yapıldı. Ama bizi bırakmadılar, ''yarın da gelip belgenizi alacaksınız’ dendi. Ertesi gün gittik, 2-3'e kadar birliğimizde tuttular" dedi. ÖKK'dan ayrıldıktan sonra akşam bir arkadaşını bırakmak üzere muhafız alayına gittiğini, burada bir albayın ÖKK'ya saldırı olduğunu, buraya gitmelerini söylediğini kaydeden Küçük, süratle gittiği kapı girişinde Yüzbaşı Volkan Vural Bal'ın karşıladığını ama sonra darbecilerden zannedilerek kendisini de gözaltına aldırdığını söyledi. Küçük gördüğü işkenceleri anlatmaya başlayınca Başkan Ademoğlu, "Yargılama konusunu geçip yakalandıktan sonrasını daha uzun anlatacaksınız  herhalde" diye tepki gösterdi. Küçük Bank Asya'da hesabı olduğu iddiasını reddederken, avukatı Ayten İzmirli, Yüzbaşı Volkan Vural Bal'ın tanık olarak dinlenmesini isteyerek,"müvekkilimin Bank Asya'da hesabı olmadığı gibi, Bank Asya'yı resmen açanlar arasında da değildir" dedi.

Sanıklardan Astsubay Ahmet Seçkin Vural da ÖKK'da sorguya alındığında yaşadıklarını "devlet terbiyesi gereği anlatmak istemediğini' ifade etti. Ümit Bak da ele geçen listede adı olduğu için 3 müebbetle yargılandığını belirten Vural, o listede adı olan 2 kişiye iddianamede hiçbir suçlama yöneltilmediğine dikkat çekti.