FETÖ'nün kritik ismi Sönmezateş: Akın Öztürk'ü ben kurtaramam, onun işi bitmiş zaten!

FETÖ'nün kritik ismi Sönmezateş: Akın Öztürk'ü ben kurtaramam, onun işi bitmiş zaten!

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Genelkurmay Çatı Davasında eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, esas hakkındaki mütalaaya karşı dün başladığı savunmasına bugün devam etti.15 Temmuz'da Erdoğan'a suikast...

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Genelkurmay Çatı Davasında eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, esas hakkındaki mütalaaya karşı dün başladığı savunmasına bugün devam etti.

15 Temmuz'da Erdoğan'a suikast teşebbüsünde bulunmak suçlamasıyla Marmaris'te görülen davada verilen ağırlaştırılmış müebbet cezası Yargıtay tarafından da onanan Sönmezateş, sözde Yurtta Sulh Konseyi olma iddiasıyla yargılandığı Genelkurmay Çatı Davasının bugünkü celsesinin başlangıcında, dünkü beyanlarına ilişkin haberlere ağır bir dille tepki gösterdi. Sönmezateş, Odatv'yi hedef alarak şunları söyledi:

"Söylediğim, konuştuğum hiçbir şeyde kumpas, iftira yoktur. Ne gördüysem, yaşadıysam onları anlatmaya çalıştım. Ancak medyanın nasıl çarpıttığını görüyoruz. Dürüst, tarafsız olduklarını zannettiklerimizin dahi dürüst, tarafsız olmadığını gördük. '15 Temmuz'un FETÖ'cü komutanı' demekten Odatv bile vazgeçmiyor. 'O olayda Hulusi Akar'ın suçu yok' başlığı. Hangi olay? Sırf fazla tıklanmak için bunu yapıyorlar. 'TSK, ABD'den uzaklaştı' demişim. Nerenizle dinliyorsunuz? Batı değerlerinden uzaklaştığımızı söylüyorum. Evet, Rusya-İran eksenine oturulmasından, şeriatla yönetilen bir ülkeye yakınlaşmaktan rahatsızım. Balyoz'da, Ergenekon'da kumpas kurulduğunu, haksız yatanlar olduğunu söylemedim mi? FETÖ'cülere lanet etmedim mi? Dedim, ama ne önemi var. Demek söylediklerim size de batıyor. Kumpas davaların neresini savundum, destekledim? Allah sizi nasıl biliyorsa, ôyle yapsın. Gözünüz, kulağınız nereye bakıyor? İnsanlığınız, gazeteciliğiniz buysa, istediğinizi yapın. FETÖ'cüler gelip, gidiyor, gıkınız çıkmıyor. Ben FETÖ'cü değilim. Hadi size göre FETÖ'cüyüm, çıktım diyorum. Girmediğim yerden niye çıkarmıyorsunuz ya?"

'ONUN İŞİ BİTMİŞ ZATEN'

Sönmezateş, ATV-Sabah grubunun da bir cümlesini, "Balyoz, Ergenekon olmasa Akın Öztürk korgeneral bile olamazdı" şeklinde vermesini eleştirirken, şunları söyledi:

"Oysa, 'Akın Öztürk ve Abidin Ünal korgeneral bile olamaz. Hulusi Akar da Genelkurmay Başkanlığını rüyasında göremezdi' dedim. Ünal ve Akar'ı niye cımbızlayıp, Akın Öztürk'ü hedef gösteriyorsun? Ha, Akın Öztürk'ü ben kurtaramam, onun işi bitmiş zaten."

Sönmezateş, kendisine en çok sorulan soru olduğu için eşinden neden boşandığını anlatmak istediğini bildirince Mahkeme Başkanı Oğuz Dik, "Girme istersen" dedi. Ancak Sönmezateş, "Küçük bir şey" karşılığını verip, şöyle konuştu:

"Her evlilikte olduğu gibi sorunlarımız vardı. 15 Temmuz'dan sonra derinleşti. Kızlarım cezaevine geldiğinde çıplak arandıktan sonra gücü kalmadı. Yürütemediğini, kızların güvenliği için boşanmak istediğini söyledi. 1 ayda da boşandık. Merak edenler için olay bu."

'KUŞ ELLERİNDEN KAÇTI'

Bu beyanlardan sonra savunmasına geçen Sönmezateş, sözde sıkıyönetim görevlendirme listesinde MİT Müsteşarı olarak atanması konusunda şunları anlattı:

"Net ve samimi konuşuyorum. MİT ve Emniyet'te de söyledim; 'Bu liste ile son anlarda oynanmış ve bu iş birileri tarafından çok hızlı yapılmış' dedim. Hiçbir komutanımın bana MİT Müsteşarlığı tebliği olmadı. Böyle bir planlama da yoktu. Listeye müdahale edilmiş. Genelkurmay mantığı ve Kara Kuvvetleri tahakkümü nedeniyle böylesine kritik bir göreve bir havacının getirilmesi mümkün değildir. MİT'le tek anlaştığımız konu budur. O listedeki MİT Müsteşarı ben değilim. Muhtemelen kim olduğunu devlet biliyor, ama kuş ellerinden kaçtı. Tamam beni gösterin, cezaevinde havası oluyor."

"Öyle FETÖ'cüyüm ki, en kritik isimleri FETÖ'cülükten şikayet ediyorum" diyerek, görevdeyken gelen şikayetler üzerine hazırladığı "FETÖ'cüler listesinde" yer alan isimlerden söz eden Sönmezateş, şunları söyledi:

"Bu listeden bir kişiyi çıkardım. Bu isim Abidin Ünal'dı. Bunu çıkarmamı Akın Öztürk istedi, 'Ben neysem, o da odur. Beni de şikayet ettiler. Yazdın mı?' dedi. 'Benim sizi bildirme yetkim yok. Bunu Genelkurmay yapabilir' karşılığını verdim. 'Hayır çıkaracaksın' dedi. Emir verdiği için de çıkardım."

FETÖ'cü olmadığını tekrarlayan Sönmezateş, Fetullah Gülen'i ziyarete giden AKP Milletvekillerinin fotoğrafını gösterip, şöyle konuştu:

"Ben yalan mı söylüyorum? Pekala, bakın Fetullah Gülen'in yanındakiler benim. Fotomontajla hepsini Gökhan Sönmezateş yaptım. Fetullah Gülen'in sol tarafındaki bayanlar ve erkekler gelip burada bizi izledi. Bu pozu veriyor, sonra, 'Sen Fetö'cüsün' diyor. Ya gidin, manyak mısınız? Sayın savcım, bu fotoğrafla bana ceza verebilirsiniz. İnanın Yargıtay'da onaylar."

Aleyhine ifade veren isimlerden eski yarbay Murat Mocan'ın İzmir'de liseli kızların etek altı görüntülerini çekmekten atılınca gidip kendisini AKP milletvekili Şirin Ünal'a şikayet ettiğini belirten Sönmezateş, "Saat 03.00'te Mehmet Şanver'in düğününü basıp, generalleri alacağımı söylüyor. Şanver Generale soruyorum; Bunu planladığıma inanıyor musunuz? Saat 03.00'te düğün devam edecek miydi? Düğünü bastıran, generalleri aldıran ben değilim. Zaten kimse bana bunu yaptıramazdı. Ben düğün basacak biri değilim" dedi.

Diğer isimler Emin Mert ve Selçuk Başyiğit'in FETÖ'cü ve Balyoz kumpasını kuran isimler olduğunu vurgulayan Sönmezateş, Emin Mert hakkında şunu da anlattı:

"Emin Mert'in tasması kimin elindeyse, çekin. Bunu niçin mi söylüyorum? Büyük kızım buraya ziyaretime geldiğinde otoparkta yanına yanaşıp, bir şeyler söylüyor. Benim kızımın yanında ne işin var? Beni kızımla mı tehdit ediyorsun? Mahkemeye gelecek cesareti yok. Benim kızım senden cesaretlidir Emin Mert. Omurgasız herif."

Sönmezateş'in sözde Yurtta Sulh Konseyi için, "Normalde orgenerallerden oluşuyor" demesi de dikkat çekti.

Son Dakika Haberleri