Fiat Doblo Türkiye'den gidiyor

Fiat Doblo Türkiye'den gidiyor

FIAT’ın da içinde yer aldığı Stellantis Grubu, 2000 yılından beri üretimi Bursa’daki Tofaş fabrikasında yapılan hafif ticari araç Doblo’nun yeni modelini İspanya’da üretme kararı aldı.

Amerikan FCA ve Fransız PSA’nın ortak girişimi Stellantis Grubu, Tofaş’ın Bursa fabrikasında üretilen yeni Fiat Doblo modelinin üretimini İspanya’daki Vigo fabrikasına kaydırma kararı aldı. Tofaş, aracın üretiminin 2023 sonuna kadar uzatılmasını talep edecek.

Dünya’dan Aysel Yücel’in haberine göre şirketten KAP’a yapılan açıklama şu şekilde:

“FIAT (Stellantis Grubu) tarafından, 6 Haziran 2022 tarihli basın açıklaması ile Yeni Fiat Doblo modelinin, Stellantis’in İspanya’daki Vigo fabrikasında üretileceği kamuoyuyla paylaşılmıştır. Diğer taraftan, 23.10.2020 tarihli şirketimiz özel durum açıklamasında 2022 yılı sonuna kadar TOFAŞ fabrikasında devam edeceği açıklanan mevcut Fiat Doblo modelinin üretiminin ihracat pazarlarından gelen talep doğrultusunda Türkiye, Kuzey Amerika, Kanada, Orta Doğu ve Afrika için 2023 yıl sonuna kadar uzatılması dahil, Tofaş fabrikasında üretilecek yeni ürünler konusundaki çalışmalar ve değerlendirmeler devam etmekte olup, kesinleşen önemli bilgiler kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

2000 yılından beri Bursa’da üretimi yapılan hafif ticari araç Doblo, bugüne kadar toplam 2 milyon adetten fazla üretildi.

VOLKSWAGEN DE İPTAL ETMİŞTİ

Alman otomotiv devi Volkswagen, Manisa’da kurmayı planladığı ve 4 bin kişiye istihdam sağlaması beklenen fabrikanın inşa çalışmalarını 2020 yılının temmuz ayında durdurmuştu. Şirketin Wolfsburg kentindeki merkezinden yapılan açıklamada, “kararın arka planında koronavirüs krizi nedeniyle küresel çapta otomobile talebin gerilemesi” olduğu belirtilmişti. Şirket daha sonra Manisa’da kurduğu şirketi tasfiye ederek fabrika projesini de iptal etmişti. Volkswagen’in Türkiye’ye yapacağı toplam yatırımın değerinin 1,4 milyar doları bulması bekleniyordu.

Ekonomi