FIFA’ya yeni dünya turnuvası teklifi

FIFA’ya yeni dünya turnuvası teklifi

FIFA’ya ’Kulüpler Dünya Kupası’ yerine 24 takımın yer alacağı yeni bir dünya turnuvası teklif ediyor.

Çin, Suudi Arabistan, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) yatırımcılar FIFA’ya "Kulüpler Dünya Kupası" yerine 4 yılda bir yapılacak ve 24 takımın yer alacağı yeni bir dünya turnuvası teklif ediyor. FIFA’ya yüzde 51 payla 25 milyar dolarlık planı teklif eden konsorsiyum ilk turnuvanın ise 2021’de yapılmasını planlarken konsorsiyumun önerileri arasında milli takımlar için iki yıllık periyodlarda yeni bir uluslararası lig turnuvası da bulunuyor.

Financial Times’a bilgi veren konuya yakın kaynaklara göre futbolu yeniden şekillendirmek üzere tasarlanan teklifin ardındaki konsorsiyumda Suudi Arabistan’da güneş enerjisi yatırım anlaşmasıyla gündeme gelen Japon SoftBank da yer alıyor.

FIFA’ya yüzde 51 payla 25 milyar dolarlık planı teklif eden konsorsiyum ilk turnuvanın ise 2021’de yapılmasını planlarken konsorsiyumun önerileri arasında milli takımlar için iki yıllık periyodlarda yeni bir uluslararası lig turnuvası da bulunuyor.

2000’den bu yana Her yıl düzenlenen FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nda en iyi yedi takım karşılaşıyor. Yeni turnuvanın ise Haziran ya da Temmuz ayında, 3 haftalık bir periyotta tamamlanması düşünülüyor. 3 takımın yer aldığı 8 gruptan oluşacak turnuvada lider olanlar doğrudan çeyrek finale yükselecek. 31 maç ile organizasyon tamamlanacak.

Önceki ve Sonraki Haberler
Spor