Filistin, İsrail’in Al Jazeera muhabirinin öldürülmesiyle ilgili ortak soruşturma teklifini reddetti

Filistin, İsrail’in Al Jazeera muhabirinin öldürülmesiyle ilgili ortak soruşturma teklifini reddetti

İsrail Savunma Kuvvetleri, Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile‘nin öldürülmesiyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada Filistin’in İsrail’in ortak soruşturma teklifini reddettiği bilgisine yer verildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, dün Al-Jazeera çalışanı gazeteci Shireen Abu Aqleh, Batı Şeria’da yaşanan çatışmada İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle açılan ateş sonucu yaşamını yitirdiğini açıklamıştı. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in ortak soruşturma önerdiklerini bildiren açıklamanın ardından bugün İsrail Savunma Kuvvetleri’nden de bir açıklama geldi. Açıklamada “IDF bu olayı etraflıca inceliyor. Filistinliler, İsrail’in ortak soruşturma teklifini şu an itibarıyla reddetti.” ifadelerine yer verdi.

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE VE İNSAN YAŞAMININ KUTSALLIĞINA BAĞLIYIZ”

 

İşgal altındaki Cenin kentini bir ‘terörist kalesi’ olarak nitelendiren açıklamada geçen haftalarda 19 kişinin öldürüldüğü bilgisi yer aldı. IDF’in bölgede yürüttüğü bir operasyon sırasında karşılıklı çıkan yoğun çatışma sırasında Akleh’in öldüğü söylenerek “IDF bu olayı etraflıca inceliyor. Filistinliler, İsrail’in ortak soruşturma teklifini şu an itibarıyla reddetti. Onun ölümü bir trajedidir. Ebu Akleh’in ailesine ve meslektaşlarına başsağlığı diliyorum. IDF asla kasıtlı olarak savaşçı olmayanları hedef almayacak. Basın özgürlüğüne ve insan yaşamının kutsallığına bağlıyız” ifadeleri kullanıldı.

KATAR EMİRİ AÇIKLAMA YAPTI: SORUMLULARDAN HESAP SORULMALI

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad al-Sani’den de olayla ilgili açıklama geldi. Katar Emiri, Shireen Ebu Akleh’in ölümünden sorumlu olanlardan hesap sorulması gerektiğini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem