Filistinli gruplar, İsrail'le mücadelede yol haritası olacak "Cenin Bildirisini" açıkladı

Filistinli gruplar, İsrail'le mücadelede yol haritası olacak "Cenin Bildirisini" açıkladı

Filistinli gruplar, İsrail hükümetiyle mücadelede yol haritası olacak "Cenin Ulusal Bildirisini" kamuoyuna duyurdu.

Filistinli gruplar, İsrail hükümetiyle mücadelede yol haritası olacak "Cenin Ulusal Bildirisini" kamuoyuna duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Cenin Mülteci Kampı'nda, ulusal kurumlar ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) bünyesindeki grupların temsilcilerinin iştirak ettiği bir konuşma düzenlendi.

Konferansın koordinatörü Remzi Feyyad, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, Filistinli karar alıcıların, sağcı İsrail hükümetiyle mücadelede beraber adım atmalarını sağlayacak resmi bir bildiriyi açıklamak için bu konferansı düzenlediklerini belirtti.

Filistinli grupların temsilcilerinden konferansa katılanların bildiri üstünde anlaştığını kaydeden Feyyad, Hamas ve İslami Cihad'ın konferansa katılmadığını sadece bildirinin birer nüshasının bu hareketlere de gönderileceğini dile getirdi.

Filistin halkının tek ve meşru temsilcisi olması hasebiyle FKÖ'ye iade-i saygınlık edilmesinin önemine işaret edilen bildiride, Filistinli grupların genel sekreterlerinin bir araya gelmesi ve siyasal liderliğin harekete geçirilerek ortak bir savaşım programı hazırlaması çağrısı yapılmış oldu.

Bildiride, Siyonist ırkçı projeye karşı internasyonal forumlarda ve hukuki platformlarda siyasal ve yasal bir savaşım hali duyuru edilmesi, direniş ve mücadeleyi destekleme programı çerçevesinde Filistinlilerin yönetimini üstlenecek ulusal birlik hükümeti kurulması, Gazze'deki ablukanın yükünü de hafifletecek şekilde tüm sektörlerde ekonomik, ulusal ve toplumsal dayanışma girişiminin başlatılması gerektiği açıklandı.

Bildiride ek olarak, İsrail'in politikalarının deşifre edilmesi, işlediği suçların hesabının sorulması, işgalle mücadelede internasyonal bir güç oluşturulması, insan hakları örgütlerinin, İsrail'in ihlallerini ortaya çıkarmadaki rolünün desteklenmesi ve internasyonal toplumdan İsrail'i apartheid rejimi olarak tanıması istendi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.