Final Four'un ''en''leri

Final Four'un ''en''leri

Avrupa basketbolunun zirvesi Berlin'de buluşuyor. Fenerbahçe, CSKA Moskova, Laboral Kutxa ve Lokomotiv Kuban'ın yer alacağı organizasyonun tarihinde birçok efsane yer alıyor. İşte oynadıkları oyunun yanında rakamlarla Avrupa basketbol...

Avrupa basketbolunun zirvesi Berlin'de buluşuyor. Fenerbahçe, CSKA Moskova, Laboral Kutxa ve Lokomotiv Kuban'ın yer alacağı organizasyonun tarihinde birçok efsane yer alıyor. İşte oynadıkları oyunun yanında rakamlarla Avrupa basketbol tarihine geçen isimler

En skoreri Galis 

Euroleague'de 1988 yılından itibaren düzenlenen Final Four'un en skorer oyuncusu 231 sayı ile Nikos Galis. 1988, 1989 ve 1990 yıllarında Yunanistan'ın Aris ve 1994 yılında da aynı ülkeden Panathinaikos'un formalarıyla mücadele eden Galis, toplam 231 sayı attı. Galis'in ardından 194 sayıyla ABD'li J.R. Holden ve 172 sayıyla vatandaşı Trajan Langdon geliyor.

Ribaunt kralı Khryapa 

Final Four tarihinde 92 ribaunt ile en fazla ribaunt alan oyuncu Rus Viktor Khryapa oldu. Sloven oyuncu Matjaz Smodis 73 ribaunt ile ikinci, Avustralyalı David Andersen 70 ribaunt ile üçüncü durumda bulunuyor.

Asistler Theo'dan 

Final Four'ların "asist kralı" Yunan guard Theodoros Papaloukas olarak dikkati çekiyor. CSKA Moskova ve Olympiakos takımlarıyla dörtlü finallerde yer alan Papaloukas, 59 asistle ilk sırada yer alırken, Yunan Dimitris Diamantidis ve Litvanyalı Sarunas Jasikevicius kırk altışar asistle ikinciliği paylaşıyor.

Obradovic damgası 

Fenerbahçe'nin başantrenörü Zeljko Obradovic, 8 kez ile bu kupada en fazla şampiyonluk yaşayan antrenör unvanını elinde bulunduruyor. İlk olarak 1992 yılında Partizan ile bu kupayı kaldıran Obradovic, 1994'te Joventut Badalona, 1995'te Real Madrid, 2000, 2002, 2007, 2009 ve 2011 yıllarında da Panathinaikos ile mutlu sona ulaştı.

Diğer rekorlar

Bir maçta en fazla sayı atan oyuncu: 43 sayı Nikos Galis (1990)

Bir dörtlü final organizasyonunda en fazla sayı atan oyuncu: 69 sayı Nikos Galis (1990)

Bir dörtlü final organizasyonunda en fazla ribaunt alan oyuncu: 30 ribaunt Roy Tarpley (1994)

Bir dörtlü final organizasyonunda en fazla asist yapan oyuncu: 18 asist Dimitris Diamantidis (2011)

En fazla yer alan oyuncu: Dokuzar kez Theodoros Papaloukas ve Victor Khryapa

En fazla katılan takım: On dörder kez Barcelona ve CSKA Moskova

Kupada en fazla şampiyonluk yaşayan oyuncu: 7 kez Dino Meneghin

Kaynak:Eurosport

Önceki ve Sonraki Haberler
Spor