Financial Times: Erdoğan büyük kentleri, gençleri, Kürt nüfusu kaybetti

Financial Times: Erdoğan büyük kentleri, gençleri, Kürt nüfusu kaybetti

Financial Times gazetesinin başyazısında AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın büyük kentleri, sahilleri, Kürt nüfusu ve gençleri kaybettiği yazıldı.BBC Türkçe’nin haberine göre; “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,...

Financial Times gazetesinin başyazısında AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın büyük kentleri, sahilleri, Kürt nüfusu ve gençleri kaybettiği yazıldı.

BBC Türkçe’nin haberine göre; “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimleri bir buçuk yıl erkene çekerek bugüne kadarki mücadelesini tek adam rejimine geçişle taçlandırmak istiyor'' denilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

Referandumda kabul edilen düzenlemeler, seçimlerin ardından tam olarak yürürlüğe girmiş olacak. Anayasa değişikliği referandumu kıl payı kazanıldı.

BÜYÜK KENTLERİ, SAHİLLERİ, KÜRT NÜFUSUNU VE GENÇLERİ KAYBETTİ
Referandumda büyük kentleri, sahildeki seçim bölgelerini, Kürt nüfusun yaşadığı illeri ve genç seçmenleri kaybettiler. Erken seçimler, hükümetin Fethullah Gülen’i sorumlu tuttuğu başarısız darbe girişiminden sonra 2016’nın ortasında yürürlüğe giren olağanüstü hâl şartları altında gerçekleşecek.

Darbe girişiminin ardından yaşanan tasfiyelerde Ankara yönetimi 40.000’in üzerinde kişiyi hapse attı, 130.000 kişiyi ise görevlerinden ihraç etti.

Erdoğan, MHP ile bir olup, Ankara’nın ülke içinde ve dışında Kürtlere karşı yürüttüğü savaş etrafında şekillenen aşırı milliyetçi bir hava oluşturdu.

CUMHURİYET DAVASI
Türkiye, giderek daha fazla Rusya’daki otokratik yönetim tarzına öykünüyor.

Bu gidişata, Cumhuriyet gazetesinden 12 gazeteci ve 6 yöneticiye verilen ağır cezalardan daha net bir örnek olamazdı.

Cumhuriyet gazetesi garip terör suçlamalarından hüküm giyiyor. Suçlamalar arasında Gülencilere ve PKK’ya yardım etmek de var. Bu son derece anlamsız. Hüküm giyen isimlerden Kadri Gürsel ve Ahmet Şık, yıllardır hükümeti Gülencilerle yaptıkları çıkar anlaşması konusunda uyarıyorlardı.

Ayrıca Kadri Gürsel PKK tarafından kaçırılmış bir isimdi. Bu yargılama süreci bir şovdan ibaretti.

ERDOĞAN ELEŞTİRİ KALDIRAMIYOR
Erdoğan hiçbir şekilde eleştiri kaldıramıyor. Türkiye’nin erken seçimlere gitmesinin bir nedeni de aşırı ısınmış durumda olan ekonomisi.''

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem