Financial Times, Erdoğan’ın Londra turunu yazdı

Financial Times, Erdoğan’ın Londra turunu yazdı

Dış yatırımcıya güven tazelemek amacıyla Londra turunda vaatler sıralayan Erdoğan, öte yandan Bloomberg’e “para politikasında daha etkin olacağını'' söyleyerek Merkez Bankası’nın ve piyasaların özerkliğine duyulan güvensizliği...

Dış yatırımcıya güven tazelemek amacıyla Londra turunda vaatler sıralayan Erdoğan, öte yandan Bloomberg’e “para politikasında daha etkin olacağını'' söyleyerek Merkez Bankası’nın ve piyasaların özerkliğine duyulan güvensizliği tetikledi.

Financial Times ise ziyaretin sonuçlarını “Yatırımcılar Türkiye iştahlarını kaybetmeye başlıyor'' sözleriyle değerlendirdi.

'YATIRIMCILAR, YATIRIMA SEBEP BULAMADAN AYRILDI'
BBC Türkçe’nin haberine göre; bankaların ve yatırım fonlarının üst düzey temsilcilerini Erdoğan ile yemeğe gönderirken ondan yatırım için güven beklediklerini aktaran gazete, “Ancak yatırımcılar Bloomberg’in Londra bürosundaki yemekten paralarını TL’ye, hisse senetlerine veya kamu tahvillerine "yatırmak için herhangi bir neden kalıp kalmadığını merak ederek ayrıldı'' dedi ve şöyle devam etti:

Erdoğan’ın mesajı tavizsizdi. Gelecek ay yeniden seçilmeyi uman Cumhurbaşkanı, faiz artırımına kararlılıkla karşı olduğunu net bir şekilde söylemesinin dışında, para politikasını daha sıkı kontrol etmeye niyetliydi. Yatırımcılar, aylardır cumhurbaşkanına imkân tanıyor, Türkiye’nin güçlü bankacılık sistemi ve mali disiplini nedeniyle artan cari açığını ve yüksek enflasyonunu görmezden geliyorlardı. Varsayımları, cumhurbaşkanının faiz artırımına karşıtlığını tekrarlamasına karşın, Merkez Bankası’nın ''doğru şeyi’ yapacağıydı."

'ERDOĞAN ATEŞE BENZİN DÖKTÜ'
Financial Times’ın aktarımına göre; Erdoğan’ın Chatham House’daki toplantısına katılan uzmanlar onun sarf ettiği sözlerden sonra şaşkınlık yaşadı.

Görüşmeye katılan bir kaynak “Cumhurbaşkanı temel faiz oranı teorisine inanmazken, bir ülkeye nasıl yatırım yapabilirsiniz?'' diye sordu.

Fidelity International adlı yatırım kuruluşundan portföy yöneticisi Paul Greer ise “Türkiye’nin akut zayıflıklarının olduğu bir dönemde Erdoğan ateşe benzin döktü'' dedi.

Görüşmeye katılanlardan bir başkası “Artık umut yok, artık kimseyi dinlemiyor gibi görünüyor'' diye ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya