Finlandiya’nın ardından onlar da kararlarını verdiler: Türkiye’ye silah satışını durdurdular!

Finlandiya’nın ardından onlar da kararlarını verdiler: Türkiye’ye silah satışını durdurdular!

Norveç, Suriye’ye düzenlediği harekattan dolayı Türkiye’ye silah ihracatını durdurduğunu duyurdu. Finlandiya da dün yaptığı açıklamada Tür

Norveç, Suriye’ye düzenlediği harekattan dolayı Türkiye’ye silah ihracatını durdurduğunu duyurdu. Finlandiya da dün yaptığı açıklamada Türkiye’ye yeni silah satışını durdurduğunu belirtmişti.

Türkiye’nin Suriye’ye düzenlediği harekat nedeniyle Finlandiya’nın ardından Norveç de Türkiye’ye silah ihracatını durdurma kararı aldı.

Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide, Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği harekattan dolayı Türkiye'ye her türlü silah ihracatını durdurduğunu açıkladı.

'YANIT VERMEME KARARI ALINDI'

Soreide AFP’ye yaptığı açıklamada, "Durumun karmaşık olduğunu ve sürekli değiştiğini göz önüne alırsak, Dışişleri Bakanlığı bir önlem olarak Türkiye'ye savunma ya da farklı amaçlı kullanımlar için yeni ihracat taleplerine yanıt vermeme kararı aldı" dedi. Norveçli bakan, bu karara ek olarak askeri ürün ya da askeri amaçlarla kullanılabilecek ürünlerin ihracatıyla ilgili yürürlükte olan tüm lisansların da kontrol edileceğini sözlerine ekledi.

Dün de Finlandiya Türkiye'ye yeni silah ihracat lisansı vermeyeceğini açıklamıştı.