Fitch Ratings Arçelik’in kredi notunu BB’den BB+’a yükseltti

Fitch Ratings Arçelik’in kredi notunu BB’den BB+’a yükseltti

Türkiye’nin Fitch tarafından belirlenen kredi notu BB- düzeyinde bulunuyor.

Arçelik’in Türkiye Cumhuriyeti devletinden daha ucuza borçlanmasını değerlendiren Fitch Ratings Direktörü Çiğdem Cerit Arçelik’in Türk ekonomisine olan bağımlılığını son 5 yılda azalttığını ve bu sebeple daha ucuza borçlanabildiğini belirtti. Arçelik, Temmuz 2019’dan bu yana geçen sürenin çok büyük bir bölümünde global piyasalardan Hazine’ye göre daha düşük faizle borçlanmıştı.

BloombergHT'den Erol Oytun Ercan'ın haberine göre iki tahvil faizi arasındaki farkın 100 günlük ortalamasına bakıldığında ise 2020’nin ortaları haricinde Arçelik’in giderek çoğalan bir biçimde Hazine’den daha ucuza borçlanabildiği görülüyor.

Fitch Ratings Arçelik’in kredi notunu BB’den BB+’a yükseltirken şirketin görünümünü ise sabit olarak belirledi. Türkiye’nin Fitch tarafından belirlenen kredi notu ise BB- düzeyinde bulunuyor.

Fitch Ratings Direktörü Çiğdem Cerit, Arçelik’in Türkiye ekonomisindeki değişimlerden eskisi kadar etkilenmediğini vurgularken şirketin ASEAN pazarına yatırımları ve Avrupa piyasasındaki istikrarlı gelirleriyle Türk ekonomisine bağlılığının son 5 yılda azaltığını söyledi.

“Türkiye’deki satışlar Arçelik’in toplam satışlarının % 30’unu oluşturuyor. Bu 10 yıl önce % 50’nin üzerindeydi” diyen Fitch Ratings direktörü, Arçelik’in satışlarında ihracatın artan payının şirketin Türkiye’deki tüketici talebi ve büyümeyle olan ilişkisini azalttığını belirtti.

Cerit, bu şekilde global piyasada Arçelik için diğer Türk firmalarına göre çok daha iyi ve daha hesaplı finansman seçeneklerinin sağlandığını söyledi.

Arçelik’in sosyal ve çevresel konulara odaklanarak yeşil tahvil sektörüne ilk giren Türk ihraçcılardan biri olduğunu belirten Cerit, yine de Türkiye’de sınırlı sayıda şirketin global tahvil sektörüne erişiminin olduğunu ve bunların çoğunun döviz gelire sahip olduğunu vurguladı.

“Piyasalar CDS’e karşı çok hassas”

Finansal danışman Murat Yardımcı ise kredi notlarının Arçelik’in daha ucuza borçlanmasının arkasında yatan önemli sebeplerden biri olduğunu belirtirken yeşil ve sürdürülebilir tahvil ihracının da daha ucuza borçlanmada etkili olduğunu belirtti.

“Türkiye’deki fiyatllakin tarafında piyasaların CDS’e karşı çok hassas olduğunu söylemek lazım” diyen Yardımcı, temeldeki iki nedenin kredi notları ve ihraç edilen tahvilin cinsi olduğunu dile getirdi.

Fitch Ratings Arçelik’in kredi notunu BB’den BB+’a yükseltti