Flaş! Biden’dan kritik koronavirüs kararları

Flaş! Biden’dan kritik koronavirüs kararları

Göreve geldikten birkaç saat sonra Donald Trump dönemi politikalarının geri çevrilmesine ilişkin 17 kararname imzalayan ABD Başkanı Joe Biden, ABD'ye gelecek kişilerin karantinada kalması talimatını verdi.

 

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, yönetiminin virüsle mücadele stratejisini duyurdu ve bir dizi kararname ile başkanlık emrine imza attı. Biden, "Son 4 yılda, federal hükümete acil durumlarda eyleme geçmesi, odaklanması ve koordinasyonu sağlaması için güvenememiştik. Covid-19'da gördüğümüz trajik başarısızlığın nedeni de buydu" ifadesini kullandı. Covid-19'la mücadele için yeni bir stratejik plan oluşturduklarını vurgulayan Biden, "Dürüstçe söylüyorum ki, bu virüsü aşacağız. Pandemiyi yenmek için ulusal bir stratejimiz olacak. Gerekli yardımlar yolda" diye konuştu. Biden, ABD'de Covid-19 konusunda "kara kış"ın yaşandığını belirterek, "Gelecek aya kadar ABD'de Covid-19'dan ölenlerin sayısı 500 bini bulabilir. İşler iyileşmeden önce kötüleşecek" değerlendirmesinde bulundu.

"YURT DIŞINDAN UÇAN HERKESTEN NEGATİF TEST SONUCU İSTEYECEĞİZ"

Maske konusunda da adımlar atacağının altını çizen Biden, şöyle devam etti: "Dün, federal binalarda maske ve sosyal mesafe zorunluluğuna ilişkin bir kararname imzaladım. Bugün de eyaletler arası yolculuklarda tren, uçak ve otobüslerde maske zorunluluğu getiren bir başka kararname imzalayacağım. Ayrıca ABD'ye yurt dışından uçan herkesten negatif test sonucu isteyeceğiz ve bu kişiler, ABD'ye geldiğinde karantinaya girecek." Biden, karantina kurallarına ilişkin ise detaylı bilgi paylaşmadı.  

Dünya